Detské dušičky a zlé, zlé tablety

Máte doma deti, ktoré fascinuje Nintendo? Alebo nebodaj tínedžera zavretého vkuse v izbe s mobilom a tabletom? Bojíte sa o nich? Bojíte sa, že tento zlý digitálny svet ich zničí?
Môžem vás upokojiť, s najväčšou pravdepodobnosťou sa to nestane. Naše deti sú totiž súčasťou a tvorcami digitálnych dimenzií. Vedia s technológiami oveľa lepšie a praktickejšie zaobchádzať. Rodičom, ktorí sa kŕčovito boja o čisté duše svojich detí a do digitálneho sveta ich nepúšťajú, radím uvoľniť sa a vzdelávať sa. Je len otázkou času, kedy sa vaše deti do online-priestoru vyberú a vtedy by ste určite mali byť pri tom prví vy, nie ich parťáci.
Prečítajte si rozhovor s počítačovým odborníkom, ktorý má vlastné deti.

https://najmama.aktuality.sk/…/preco-svoju-dceru…/

Je pravda, že chlapci sú náchylnejší k závislosti na hrách ako dievčatá. Súvisí to s tým, že chlapci často nedokážu svoje pocity formulovať do slov a hry im dávajú chýbajúce výrazové prostriedky.

Odborníci sa však zhodujú na tom, že závislosť na hrách nepríde sama od seba. Je len vyvrcholením predchádzajúcich problémov v rodine alebo škole, ako nedostatočná komunikácia alebo šikana. Preto nikdy nesmiete prestať zaujímať sa o vnútorný svet vašich detí. Aj keď majú tendenciu vás odháňať.
Pri tabletoch a telefónoch platí to, čo pri všetkom ostatnom vo výchove – vy ako rodič stanovujete pravidlá. Nechajte decká upratovať, pomáhať a dohodnite sa, že si tak môžu zbierať body pre čas strávený pri tablete. Zistite, čo ich fascinuje a prečo. Hrajte sa hry spolu. Aj keď ja mám stopku, Michelle ma už k Minecraftu nepustí. Vo svojom amaterizme som jej zbúrala polovicu krásnej vily 😆.
Obe moje dcéry si však hraním hier a sledovaním tutoriálov výrazne vylepšili angličtinu. Moja dvanásťročná, veľká fanúšička hier anime-charakteru, bola taká očarená dizajnom hier, že si našla kurzy kreslenia anime a neskôr sa rozhodla nahliadnuť aj do japonskej kultúry. Prerástlo to až do aktívneho štúdia japončiny.
Pre doplnenie: rozvíjanie hracieho koníčka môže vašim deťom priniesť skvelú budúcnosť. Svet hier a aplikácií v ziskoch dávno predbehol zisky filmového a hudobného priemyslu dohromady.
Nepodceňujte digitálny svet. Jasné, že sú v ňom nástrahy, veď ani reálny život nie je vždy bezpečný. Ale aj tu platí, že kto sa vzdeláva, kto sa na nástrahy pripraví, ľahšie zvládne hraničné situácie. Keď sa deti, a vy s nimi, ponoríte do sveta hier, objavíte u svojho dieťaťa skryté talenty. Môžete si zaviesť spoločné gaming-večery, pozisťovať, aké aplikácie a hry existujú, rozprávať sa o tom s deťmi ako rovný s rovným.
Pamätáte sa, ako sme v minulosti veľmi chceli, aby naši rodičia s nami pozerali náš obľúbený program? Chceli sme sa s nimi podeliť o našu radosť, o zábavu. Presne to isté chcú od nás naše deti.
Ak si ale ozaj myslíte, že je toho na vás veľa a digitálny život vašich detí nestíhate, všetko nájdete krásne vysvetlené tu. 
Please follow and like us:
fb-share-icon
error

Páči sa vám tento blog? Zdieľajte ho s priateľmi :)