Čo nám vo Švajčiarsku lezie na nervy. Časť 2. Mäso.

Akonáhle sa v nemeckej časti Švajčiarska prestali valiť jarné dažde, počuli ste odvšadiaľ vŕzganie garážových dverí. Švajčiari v máji vyťahujú záhradný gril, ktorý často milujú viac, ako ostatných členov rodiny. Najskôr cítite vo vzduchu pach leštičky na kov, o chvíľu veľa dymu a na obed prvé tssss, tssss, ako stejk dopadá na horúcu platňu.

Kto nemá záhradu, klikne hneď na stránku

https://www.schweizerfeuerstellen.ch/

Tam je zoznam krásnych grilovacích miest v prírode.

Silu slova Wurst určite poznáte z Nemecka, ale mám pocit, že Nemci svojmu mäsu nedávajú toľko rešpektu, ako Švajčiari. Historicky sú Švajčiari národ sedliakov. Svoje kravy, svinky, ovečky a kozy chovali s láskou, lebo to bolo ich živobytie. Medzi vrchmi kantónu Graubünden nájdete rodiny, ktoré sa o svoje prasiatka starajú s až posvätnou úctou. Keď príde svinkin čas, zabezpečia jej takmer kráľovskú posmrtnú starostlivosť. Na zabíjačku sa zíde celá rodina, muži nakladajú svinské stehná do soli, masírujú ich na spôsob pravého talianskeho prosciutta, a pritom spievajú. Tieto rodiny dodnes veria, že mäso zo zvieraťa, o ktoré ste sa s láskou starali, vám nemôže ublížiť.

Na cukor a sladkosti sa Švajčiari pozerajú s dešpektom, ale desiatové salámky sú bežnou záležitosťou. Okrem škôl, kde je zvýšený počet moslimských detí. Tam vás poprosia, aby ste bravčovinu v žiadnej forme deťom do školy nedávali.

Až doteraz som bola presvedčená, že Švajčiari sú jedným z najmäsožravejších národov na európskom kontinente. Tak, ako sa na Slovensku z každého bilboardu usmieva polonahá slečna, tak sa vo Švajčiarsku na každom rohu z plagátov usmieva tenunko nakrájaná šunka alebo hrdina národa, grilmajster.

Až po hlbšom skúmaní som sa dozvedela nevídané veci. Mäso nie je vo Švajčiarsku na prvom mieste, zďaleka nie. Švajčiari sú dokonca podľa štatistiky národom s najväčším počtom vegetariánov v Európe. V nemeckej časti udalo až dvanásť percent obyvateľov, že sa stravuje výhradne vegetariánsky.

Najznámejšia vegetariánska sieť reštaurácií Hiltl

https://hiltl.ch/en/

Hiltl – Vegetarian since 1898, má skutočne dlhoročnú tradíciu.

Čím mladšia generácia, tým viacej vegetariánov. Čím informovanejší ľudia, tým viac ľudí, ktorí mäso nahradzujú rastlinnými produktmi. Ako dôvod udávajú klimatické zmeny, spôsob, ako zvieratá v masových produkciách trpia a aj to, že na svojom zdraví zbadali výraznú zmenu k lepšiemu, keď dali šancu zelenine.

V našej rodine sme si prešli rôznymi scenármi a výchovnými metódami. Vekom sa mi telo zmenilo tak, že ak zjem viac mäsa, na druhý deň ma všetko bolí. Som milovník hydiny a rýb, ale ostatné mäso mi skutočne nechýba. Manžel je v našej komunite známy ako hlavný dodávateľ domácej omáčky bolognese varenej napoly z bravčoviny, napoly z hovädziny. Staršia dcéra by bola ochotná obetovať wifinu za chrumkavú slaninku. Mladšej stačí kúsok kuriatka, ale za tuniakom a sushi sa ide zblázniť. Dali sme si teda v rodine pravidlá a snažíme sa ich dodržiavať. Mäso maximálne 3x do týždňa a veľa experimentov zo zeleniny.

Priateľka nám minule naservírovala fantastický šalát z nastrúhaného karfiolu na spôsob kuskusu spolu s granátovým jabĺčkom a syrom feta. Takéto a iné skvelé nápady nájdete napríklad na stránke Fooby v 4 jazykoch, takže môžete zdieľať recepty s medzinárodnými priateľmi. Navyše je stránka plná receptov, ktoré zvládnu aj vaše deti.

https://fooby.ch/de/suche.html?query=&start=0&sort=&filters[treffertyp]=rezepte&y=0&x=0

Skvelé recepty nájdete aj tu:

https://www.chefkoch.de/…/Top-Liste-Neue-vegetarische…

Ak ste športovci a myslíte si, že bez mäsa to nejde, pozrite si tento dokument. Pravdepodobne zmeníte názor.

https://gamechangersmovie.com/

A ak chcete ochutnať vegetariánske recepty nevídané, vyberte sa po švajčiarskych Food Festivaloch, sezóna začína:

https://streetfood-festivals.ch/

Foto: Hiltl.ch

Please follow and like us:
fb-share-icon
error

Páči sa vám tento blog? Zdieľajte ho s priateľmi :)