Čo nám vo Švajčiarsku lezie na nervy. Časť 1. Cesty.

Mám pocit, že vám Švajčiarsko vykresľujem príliš ružovo. Preto je tu séria postov o tom, čo nás štve. Dnes o cestách.

Kto kedy cestoval zo Slovenska autom do Švajčiarska, pozná miestnu špecialitu – obmedzenie premávky z dôvodu údržby ciest. Ak sa vy sťažujete, že diaľnica Bratislava Košice je nekonečný boj, ešte ste neboli vo Švajčiarsku.

Švajčiarske diaľnice sú ako vyzývavé slečny. Človek na nich uvidí všelijaké krásy a tuší ich netušené možnosti, ale pri prvom vzrušení z myšlienky na rýchlu jazdu musíte spomaliť. Na 100, potom 80, 70, potom zas 80, 100 km za hodinu. A takto sa s vami hrajú počas celej jazdy. Helvécia je koťuha netýkavá, pripravte si pevné nervy. Človek je ale veľmi zábudlivý tvor. Na zlé zvykne zabudnúť, alebo to vytesní. A tak zakaždým, keď po desaťhodinovej jazde zo Slovenska ostaneme visieť na Nordringu okolo Zürichu, unavení ako kone a nervní, pripomenie sa nám miestna pomsta. Ak špekulujeme a chceme sa jej vyhnúť výjazdom cez dediny, hrešíme ešte viac – tam sú lahôdkou obchádzky. Nikto nevyhrá.

Tu žiadna cesta nebude natrvalo opravená, vždy sa nájde nejaký nevyužitý cestný kužeľ alebo zátarasa, ktoré treba niekam postaviť. Obmedzovanie premávky je národný šport. Okrem prelievania peňazí v doprave sa tak trénuje aj trpezlivosť národa a tiež funguje ako pasca na turistov. Horkokrvní vodiči, ani sem nechoďte. Alebo si pred jazdou hoďte Persen. Tu sa policajti nevedia dočkať, kedy nejakému nedočkavcovi naparia mastnú pokutu, alebo rovno odoberú vodičák. Tu sa nedá robiť to, čo robíte na Slovensku. Myšičkovať, vytláčať iné autá z cesty, správať sa ako kráľ premávky, hádzať cez okno oplzlé gestá. Tu sa takýmto kohútikom strihajú hrebienky za imaginárneho mädlenia švajčiarskych ručičiek – lebo keď nemôžu zrýchliť miestni, turisti si tu zrýchľovať nebudú ani o kilometer!

Miestne rádio ZüriSee sa špecializuje na správy o cestných pirátoch a so slasťou v hlase oznamuje, ktorý Nemec musel za predbiehanie a zrýchľovanie v zóne 30 platiť tisíce. Preto v sobotu ráno na hraniciach smerom do Nemecka nestretnete iba veľké rodinné SUV smerujúce na nakúp lacnejších plienok. V čakacom rade si to túrujú aj nablýskané športiaky s jedným vodičom, ktorý sa ide konečne vrhnúť do náruče radodajnej nemeckej diaľnice. Tá vždy splní, čo sľúbi. Tam to môže pretekár rozbehnúť bez obmedzení. Tam to fičí, až sa mu dlane na volante potia a potrebuje kvalitné rukavičky. Tam je vášeň a sloboda!!! Aspoň na pár kilometrov.

Potom sa vráti do Švajčiarska, potichu si zanadáva a zaparkuje doma, v tichej rodinnej  štvrti, kde autom nikam nemusí. Do práce vezme vlak, do obchodu bicykel a jeho deti do školy nohy. Čím menej auto vo Švajčiarsku používate, tým pevnejšie máte duševné zdravie. Ak si teda plánujete cestu k nám, sadnite na vlak, vezmite bus, požičajte si trojkolku, objednajte konský povoz. Aby ste z vašich výletov mali skutočne nerušený zážitok.

PS: Môžete mať najnovšiu autonavigáciu na svete, na švajčiarske cesty to ale nestačí. Kliknite na TCS Schweiz, neustále aktualizovanú stránku dopravy. Prajem príjemnú zábavu.

Verkehrsinfo: Staumeldungen und Strassenzustand – TCS Schweiz

swissmeme
@swissmeme

 

Titulná fotka: Bru-no, Pixabay

 

Please follow and like us:
fb-share-icon
error

Páči sa vám tento blog? Zdieľajte ho s priateľmi :)