O mieste, kde sa zrodilo stredoeurópske lyžovanie

 

Februárové školské prázdniny vo Švajčiarsku sú venované miestnej tradícii okrem grilovania najväčšej, lyžovaniu. Podľa viacerých zdrojov sa však lyžovanie v strednej Európe rozvilo po tom, ako istý Francúz, doktor práv Robert Pilet, diplomat a svetobežník, priniesol lyže z Nórska do Čierneho lesa v Nemecku, že ich vyskúša na nehostinnej zasneženej hore Feldberg.  Stalo sa tak 8. februára roku 1891. 

Der erste Skiläufer auf dem Feldberg (hochschwarzwald.de)

Ak by sa však desať rokov predtým neudiala na hore tragédia a jedna odvážna žena neutekala na pomoc bratovi, ktovie, kde by Pilet našiel útočisko.

Milujem miesta s príbehom. Jedno z najstarších a najznámejších lyžiarskych stredísk v nemeckom Čiernom lese, vzdialenom iba hodinu a pol od Zürichu autom, vďačí za svoj vznik istej Fanny Mayer. Narodená v nemeckom Freiburgu, pracovala v zime roku 1881 ako vychovávateľka vo švajčiarskom Bazileji, keď jej brat poslal telegram: “Dieťa je na svete. Žena má horúčku. Prosím, príď!” Fanny neváhala a vybrala sa za bratom na saniach ťahanými koňom cez údolie Albtal. Potom od dediny Menzenschwand na horu Feldberg, v snehovej víchrici lanom priviazaná k sprievodcovi tam, kam kone už nemohli. Cesta im trvala šesť hodín. Keď dorazili do hotelíka Feldberger Hof, ktorý si jej brat so ženou prednedávnom prenajali, švagriná už bola mŕtva. Ostal po nej novorodenec, zdravý chlapček. Fanny si teda vyhrnula rukávy a vo veku 30 rokov na tomto, v zime mimoriadne nehostinnom mieste, vybudovala s bratom hotel, ktorý sa už za jej života stal svetoznámym a stál pri zrode lyžiarskeho športu v strednej Európe. Kaplnku dala Fanny vystavať potom, ako sa vystrábila z ťažkej choroby. Zomrela tu vo veku 83 rokov. Česť a sláva všetkým odvážnym ženám! 

Fanny Mayer und der Feldberg (hochschwarzwald.de)

Feldberger Hof je dnes rodinný hotel siete Familotel a má všetko, po čom unavené rodiny malých aj väčších detí túžia. Animácie od bábatkovského veku po starších tínedžerov, bazény s vírivkami a vodným svetom pre najmenších, indoorové ohrisko priamo v hoteli a ďalšie obrovské hneď vo vedľajšej budove. Svah s lyžiarskou a snowboardovou školou hneď za chrbtom a požičovňa všemožného zimného vybavenia hneď pod hotelom, spolu so šikovnými potravinami. V hoteli si síce môžete objednať plnú penziu, no majú pre vás aj apartmány, ak sa chcete prestravovať sami, alebo túžite stráviť celý deň na lyžiach s obednou prestávkou v bare pod svahom. Hoci naša rodina lyžuje iba sporadicky, strávili sme tu prekrásny týždeň.

Tie švajčiarske vysvedčenia!

Bol potrebný, lebo vysvedčenia na švajčiarsky spôsob nás stále dokážu prekvapiť. Aj po rokoch školskej dochádzky sa mi točí hlava, keď vidím na vysvedčení päťky. Dlho som si zvykala, že najlepšia známka je vo Švajčiarsku 6 a 5 znamená našu dvojku. Bežne deti dostanú 5,5 – polovičné čísla. Hodnotí sa aj spolupráca v skupine, či je niekto nápomocný, alebo len sám pre seba. Zmätenosť systému, kedy škôlkári robia všetko vo švajčiarštine, ale prváci už naskakujú na čistú nemčinu, má občas za následok vynervované nemčinárky. Deti cudzincov sa totiž v škôlke rapídne rýchlo naučia švajčiarsky, ale ako prváci nechápu, čo zas škola od nich chce. Preto skutočne odporúčam pozerať s deťmi rozprávky v nemčine. Pomalé a neustále sa opakujúce sú napríklad tie s Peppou Pig. Aplikácie s hrami v nemčine sú tiež skvelý pomocník. Doprajte si však veľa času na oddych. Časté prázdniny vo švajčiarskom školskom systéme majú svoj význam. My, hoci nelyžujeme, milujeme sneh. V bazéne s prúdom zas uvoľňujeme školské stresy. 

PS: Aplikácie pre deti v nemčine nájdete tu:

Vyskúšajte aj sofatutor.com a pre väčšie deti kľudne jazykové aplikácie ako Babbel či Duolingo. Moja dvanásťročná si tam pomáha s francúzštinou.

Chce to balans

Kľud v rodine sa väčšinou rozprestrie vtedy, keď je kľudná mama. Aspoň u nás určite. Aby ten kľud nastal, bolo mi treba vyšetriť hormóny, určiť terapiu, upraviť stravu, zaviesť rannú jogu, večernú meditáciu, štvrtkovú zumbu, pravidelné stretnutia priateliek a cielené štúdium čohosi, čo ma napĺňa. Keď človek starne a zrazu telu dlho trvá akékoľvek zotavenie, zľakne sa. Čo sa to, dopekla, deje? Veď nemám osemdesiat? Lenže obyčajný nedostatok spánku pri malých deťoch vám dokáže pekne ublížiť. A keď sa to ťahá roky, starnete rýchlejšie. S tým veľa nenarobíte. Iba to, že keď prídu trochu pokojnejšie časy, zavediete pravidelnú starostlivosť o seba. Poriadnu. Neskromnú. Výdatnú. Kniha a nohy hore. Dvojhodinová vaňa. Do termálu s kamoškou. Plánovaný relax. Nikoho nespasíme, ak budeme makať nadoraz. A nečakajme až na prázdniny, aby sme si zase oddýchli. Deti sú úžasné, ale nie sú stred vesmíru. Stred vesmíru je žena v pohode. Dajme si to vyšiť na utierky. 

Môžete postnúť stovky šťastných fotiek z dovoleniek, ale nakoniec je pravda taká, že sa ani prázdninové dni nezaobídu bez kriku. Naša dvanásťročná chce všade mať len vlastnú izbu, wifinu a kľud, sedemročná vyžaduje 24 hodín aktivity. Aby to rodičia dali pri mentálnom zdraví, vyberajú hotely s animátormi, kreatívnym klubom a blízkym barom pod zjazdovkou. Áno, rozmaznali sme ich, áno, mali sa naučiť lyžovať, áno, my sme v ich veku boli vďační za fungujúci vlek, lepeňák a čaj v termoske. Naša chyba. Teraz musíme vymýšľať iný program. O to väčšia ale radosť, keď vám decká v posledný večer povedia, že sa im nechce odísť. Že toto miesto je najlepšie, a kedy sú vraj ďalšie prázdniny. 

Nerobte si nič z ufrfľaných ratolestí. Spokojne si dovolenkujte, ony sa už pridajú. Skôr či neskôr. Držíme palce. 

Familienurlaub im Kinderhotel Feldberger Hof im Schwarzwald | Kinderhotel Feldberger Hof (feldberger-hof.de)

Upozornenie: Za pobyt v hoteli sme si platili sami. Toto nie je platená reklama.

 

Please follow and like us:
fb-share-icon
error

Páči sa vám tento blog? Zdieľajte ho s priateľmi :)