O spokojných ženách

25. September

Aj vy ste mali divný týždeň? Padali siete, webové stránky, niekoľkokrát mi domáce spotrebiče vyhodili poistky, zle sme spali, decká drzé ako už dávno nie, triaslo ma ako pod napätím.

V tej zvláštnej atmosfére sa Švajčiarsko lúčilo s miláčikom národa Rogerom Federerom, ktorý vo veku 41 rokov ukončil svoju profesionálnu kariéru. Roger je švajčiarskym symbolom rovnako ako čokoláda, či nožíky Victorinox. Na letisku v Zürichu ste sa mohli odfotiť s jeho video-obrazom. Milujeme ho pre jeho športové úspechy, no aj pre milú a otvorenú povahu, humor a ochotu pomáhať. Potom, ako si s kamarátom a kolegom Rafom Nadalom po poslednom zápase poplakali, nezabudol Roger spomenúť dôvod jeho úspechu. Slovenská manželka Mirka ho podporovala celú jeho kariéru, dokonca sa vzdala tej svojej. Neúspechy či zranenia ho načas vyradili z hry niekoľkokrát, no ona bola jeho neutíchajúcou motiváciou: „Mohla ma zastaviť už dávno, ale neurobila to. Držala ma a dovolila mi hrať. Je to úžasné, ďakujem ti,“ zložil svojej žene poklonu Roger. Ach, krásne!

https://www.watson.ch/sport/tennis/149063839-roger-federer-sein-emotionaler-letzter-abend-am-laver-cup-in-bildern

Týždeň však ukončil ešte jeden krásny moment plný ženskej sily – piatkový kinofilm.
Vo vašich kinách bežal už od 14. júla, k nám do Švajčiarska sa dostal až teraz. Čo sa filmových noviniek týka, je Slovensko oveľa progresívnejšie. Film austrálskej režisérky Sophie Hyde sa volá Good luck to you, Leo Grande (Veľa šťastia, pán Veľký). Fantastická Emma Thompson ako starnúca učiteľka religionistiky a očarujúci Daryl McCormack v roli sčítaného callboya sa stretnú v londýnskej hotelovej izbe. Učiteľka Nancy chce totiž konečne zistiť, ako vyzerá orgazmus, ktorý nikdy nezažila. Manžel je dva roky po smrti a ona je zatrpknutou, sebakritickou vdovou, ktorá vlastne ani nevie, čo preboha v tej hotelovej izbe robí. Ona predsa vôbec nie je dobrodružný typ. A predsa, stretnutie sa uskutoční, a nie jedno. Spoznajú sa navzájom, no oveľa lepšie objavia samých seba. Posolstvom filmu (teraz prestaňte čítať, ak chcete film vidieť) však nie je len odvážiť sa dopriať si vo vyššom veku vzrušenie a naplniť telesné túžby. Nie. Posolstvom je moc, ktorá sa skrýva v uspokojenej žene. Pri poslednom stretnutí povie Nancy Leovi dôležitú vetu: „Za posledný mesiac som sa cítila najviac nažive vo svojom živote.“
To je dôležitá informácia, ak uvážime, koľko žien napriek všadeprítomnému konzumnému sexu nemá nad svojím telom moc, nevie, čo vlastné telo dokáže, nechápe, že napríklad z nášho lona, nie z nášho mozgu, pochádza kreativita. Stačí si spomenúť na kultúry a náboženstvá, ktoré sa ženskej moci boja a preto obmedzujú nielen jej slobodu slova a prejavu, ale aj slobodu sexuality. Pozrite sa, čo sa deje v Iráne.

Spokojná a vyrovnaná žena dokáže malíčkom hory prenášať. Nespokojná žena dokáže bojovať do krvi, postaví sa aj za práva ostatných. No večný boj skôr či neskôr vyčerpá. Spokojná a vyrovnaná žena je oporou sebe aj okoliu. Zistila už, na čom v jej živote záleží. Vie, že ak sú naplnené všetky jej potreby, môže naplno rozvíjať nielen seba, ale aj svoje okolie. Preto si doprajte to, čo vás robí happy. Je mesačný nov. Čas pre vyriešenie vlastností a vzťahov k ľuďom či veciam, ktoré nám už neslúžia. Spomeňte si, kedy sa cítite najslobodnejšie a privolávajte si ten pocit čo najčastejšie.
Nech máte krásne slobodný a kreatívny týždeň.

https://www.bing.com/videos/search?q=vela+stastia+pan+velky&docid=608008236768441160&mid=BBFD3B53EDE456A7B56BBBFD3B53EDE456A7B56B&view=detail&FORM=VIRE

Mne sa koncom týždňa rozsvietili žiarovky 😊. Kamoškina dcérka našla na ulici medzi vecami na darovanie dekoratívne písmeno so svetielkami. A keďže sa naokolo len málokto píše s iniciálkou K, bolo jasné, že má pristáť u mňa. To je tak, keď prosíte Vesmír o znamenie. Môže to byť jasnejšie?

PS: Dobré priateľky nosia dobré knihy. Tak aj moja naj-hviezda mi priniesla knihu plnú ženských osudov a zhltla som ju na jeden dych. V ŽENSKOM RODE je kniha Kataríny Strýčkovej z podcastových rozhovorov s 30 slovenskými ženami o živote, práci a kreativite. “Slovenská spoločnosť je – tak ako každá iná – veľmi rozmanitá. Máme uznaných trinásť národnostných menšín, ktoré tvoria takmer pätinu populácie. Žije tu už takmer 150 000 cudzincov z približne 150 krajín sveta. To je etnická a kultúrna rozmanitosť, ktorú často prehliadame a o ktorej by vám povedal málokto, lebo len málokto vie, že takmer každý piaty človek na Slovensku patrí k nejakej menšine,” povedala napríklad sociologička Elena Gallo Kriglerová. Cez rozhovory spoznáte znovu nielen Slovensko, ale odhalíte najtajnejšie zákutia duše. Ako pracovať s traumou, keď vám zrazu zahynie manžel a syn? Ako sa vyrovnať s odchodom z krajiny, v ktorej je vojna? Ako žiť s pocitom, že vás bývalí priatelia udávali? Ako byť na Slovensku slušným človekom? O tom, prečo odtiaľ ľudia odchádzajú, ale aj o tom, prečo sa vracajú, je táto úžasná kniha. Vrelo odporúčam.

Please follow and like us:
fb-share-icon
error

Páči sa vám tento blog? Zdieľajte ho s priateľmi :)