O slovenských letných radostiach

  1. júl

Švajčiarska krava má ešte rozhádzaný režim, furt sa nachádza na inom mieste. Môžem vás ale ubezpečiť, že si to užíva.

Leto na Slovensku je vždy špeciálne. Sesternice a bratranci sú zas spolu, aj sestry sa na pár dní stretli v prievozskej džungli pod figovníkmi, privezenými z Provensálska. V noci sa nám kvôli horku nedá spať, v záhrade je preto stan, v ktorom už prvú noc byvakovali tri najmladšie členky tábora 2022. 

Naše decká si v Bratislave paradoxne najviac užívajú nákupné centrá. Jednak sa v nich dá cez deň vydržať, druhak také kolosy na juhu Francúzska, ani vo Švajčiarsku nestoja. Teda, pár by sa našlo, ale určite nie v takej hustote na km štvorcový, ako v Bratislave. 

Našťastie sme po rokoch objavili skrytý retro-poklad: kúpalisko Tehelné pole. Teplota vody 25 stupňov, výhodné vstupné, skvelá čapovaná kofola, šmykľavka, tobogán, dlhý plavecký bazén, tieň stromov a kríkov a ticho, akoby sme sa ani nenachádzali v širšom centre hlavného mesta. Tu zastal čas tým príjemným spôsobom. 

Preto v našom prievozskom letnom tábore vedú kúpaliskové účesy. K tomu jahodové fúzy až za uši, najlepšia zmrzlina od prievozskej Rafaelly a torty podľa víkendovej prílohy Sme. Mám už nakúpené knihy, kníhkupectvá sú to prvé miesto hneď po príchode na Slovensko. Ďalšia kôpka nachystaná rodičmi, spolu s výborným Pokušením mladých seniorov od doktora Braňa Potančoka. Smejem sa tu nad trefnými postrehmi, hoci som hore už od pol šiestej. Rána v Bratislave nebývajú tiché a už vôbec nie so šiestimi deťmi pod strechou. Vďaka Bohu za to.

31. júl

Čo vám poviem, júl bol zatiaľ najakčnejším mesiacom v tomto roku!

Nielenže som ešte stále kusom srdca v Kanade, ale hneď po príchode na Slovensko sme sa snažili nájsť vydavateľa pre knižku môjho otca. Pevne si totiž zaumienil, že ako dlhoročný znalec pozdvihne miestnu úroveň vychutnávania vínneho moku a vydá Manuál skúseného konzumenta vína.

Rozhodol sa pre formát e-knihy, s ktorou mu pomáha Publico.sk. Majú premyslený koncept a profesionálny prístup, veľmi sa z nich tešíme. A je to len začiatok, v budúcnosti vás budeme zásobovať viacerými knižnými novinkami, už sa na tom pracuje! 

Ako na zavolanie sa opäť konali Bratislavské korunovačné dni a kde lepšie osláviť skvelé nápady, ako vo výbornej atmosfére hradu a Starého mesta? Už dávno ma fascinuje paralela, ktorou žijem od odchodu do Švajčiarska.

Hrad Habsburg, kde sa to so slávnym rodom všetko začalo, leží iba pár kilometrov západne od nášho Wettingenu. No a na každoročných korunovačných slávnostiach v Bratislave/Prešporku sú Habsburgovci v krásnych kostýmoch opäť privádzaní z minulosti pripomienkou, že aj moje rodné mesto hralo v ich existencii dôležitú rolu. 

Tento rok sme mali skutočné šťastie a sprievod sme si užili v plnej paráde na hrade, aj na Hlavnom námestí. Synovec je milovník histórie a z Rolandovej fontány mal ideálny výhľad. Netrápilo nás horko, aj dážď ustal a turisti sa nestíhali s kostýmovanými šľachticmi a dámami fotiť.

Iste by prijali aj akýsi predajný kráľovský jarmok, kde by si naši remeselníci privyrobili, to by ale asi vyžadovalo od mesta príliš veľa povolení. Škoda. Možno o rok. Dúfam, že váš júl bol podobne inšpiratívny. No nezaháľame, fičíme ďalej!  Veď ako vraví jeden múdry majster Michael Edward Bradford: “Zem je veľký dobrodružný park, jedna z najpodnetnejších planét, plná výziev.” Tak aby sme sa do tých výziev pustili!

 

PS: Kniha pre milovníkov vína je medzičasom hotová a kúpiť si ju môžete tu: E-kniha: Manuál skúseného konzumenta vína (Eduard Kováč) | Martinus

Recept na tortu: Originálna ovocná RAW torta, recept | Tortyodmamy.sk (sme.sk

Pre viac foto a video kliknite na Instagram Swiss Cow (@svajciarska_krava) • Instagram photos and videos

 

 

 

 

 

 

Please follow and like us:
fb-share-icon
error

Páči sa vám tento blog? Zdieľajte ho s priateľmi :)