O nervóznom Švajčiarsku

21. august

Vo Švajčiarsku sa vraj schyľuje k demonštráciám a protestom. Slobodnému národu zvyknutému na pohodlie hrozí, že mu v najbližších mesiacoch zdvihnú účty za elektrinu o 55 percent. Koniec by bolo vírivkám, saunám, vlekom, dokonca sa povráva, že cyklicky budú na pár hodín odpojené od prúdu celé obce. Švajčiarsko má totiž problém. Nedokázalo s Európou uzavrieť balík bilaterálnych dohôd, napríklad aj preto, lebo sa bálo prílevu imigrantov. Teraz si môžeme akurát tak do ohníka fúkať, lebo Švajčiarsko je na Európe energeticky závislé.

Ako v nedávnom rozhovore pre naše lokálne noviny Limmatwelle uviedol Guido Hüni, šéf spoločnosti Energie Wettingen, Švajčiarsko svojimi vedenými sieťami prekračuje hranice krajiny na 41 miestach, čo je viac, ako akákoľvek iná krajina. V balíku bilaterálnych dohôd však bola aj dohoda o energiách a keďže k nej pyšné Švajčiarsko nepristúpilo, nie je zastúpené v dôležitých grémiách Únie, ktoré informujú o stratégiách pri možnej energetickej kríze. Musí si teda pomôcť samo a hoci má pár dohôd s okolitými krajinami o dodávke plynu a elektriny, zima bude prinajmenšom zaujímavá.

Guido Hüni tiež uviedol, že:

obyvatelia Švajčiarska boli príliš dlho zvyknutí, že energie sú „lacné a vždy k dispozícii”.

Kým veľké firmy sa budú len ťažko nastavovať na zníženú dodávku energií, samotné obyvateľstvo by dokázalo znížiť spotrebu elektriny o 10 až 20 percent, ak by sa mu chcelo. „Len samotným konzekventným vypínaním svetla, zakrytím hrnca pri varení, či kratšej teplej sprche, ako sme zvyknutí, dokážeme ušetriť,” opakuje staré známe pravdy šéf Energie Wettingen. Jedným dychom však dodáva, že obyvateľstvo si nedokáže krízu uvedomiť, kým mu nie je siahnuté na financie. Pritom Švajčiarsko zanecháva na našej planéte mimoriadnu ekologickú stopu, teda merítko ľudského nároku na ekosystém. „Keby sa všetci správali tak, ako Švajčiari, bolo by treba takmer tri planéty Zem, aby sa pokryl dopyt po zdrojoch,” uzatvára Guido Hüni.

Čo sa musí stať, aby sa naplnili katastrofické scenáre? Odhliadnuc od nejasnej situácie s dodávkami plynu v najbližších mesiacoch sa Švajčiarsko najviac bojí odstavenia francúzskych reaktorov a tiež sucha. Jazerá nad priehradami naplnil posledný dážď len mierne, čakáme na zrážky ako na spasenie.

Ak bude najbližšia zima bez vetra a dostatku slnka pre solárne panely, potom nastane vážny problém. Švajčiarske obyvateľstvo sa práve vracia z dovoleniek s kuframi plnými cestovín a konzerv, frank je oproti euru silný. Národ zvyknutý na platbu kartou bol tiež v médiách vyzvaný, aby mal doma vždy nachystanú hotovosť, keby prišli výpadky prúdu a elektronické platby nebudú možné. To je zase signálom pre zlodejov, aby si nachystali šperháky a šli na skusy. Proste, dobre už bolo. Ak sa na to ale pozrieme z inej stránky, konečne, že sme do tohto bodu dospeli. Iba pod tlakom si znovu musíme uvedomiť, aká dôležitá je spolupráca. Ak sa nevedia dohodnúť štáty, budeme si musieť vytvoriť svoje ostrovy pomoci sami. Komunity si budú pomáhať zdrojmi, sused susedovi požičia a pomôže. Či to naša spoločnosť chápe a či je na láskavosť pripravená, uvidíme čoskoro.

 

Foto: Nafukovacia zemeguľa z prekrásnej júlovej výstavy Planetária v Brne.

Please follow and like us:
fb-share-icon
error

Páči sa vám tento blog? Zdieľajte ho s priateľmi :)