O Kanade snov

 

 

V júli 2022 sme po trojročnom plánovaní a rušení konečne pristáli v kanadskom Montreale, miesta, odkiaľ pochádza polovica génov môjho manžela. Dva intenzívne týždne mali všetko, čo má najlepšia dovolenka na svete mať: mesto, pláž, rodinu, prírodu, dobré jedlo a skvelých ľudí na každom rohu.

4. júla 2022

Sme v kanadskom Montreale iba deň a pripadá mi to ako týždeň. Už sme ochutnali miestnu naj-špecialitu La Poutine – pečené zemiačky so syrom obliate mäsovou omáčkou, prešli sme parkom plným drzých veveričiek a známou gay-štvrťou až do impozantnej Grand Bibliothèque, jednej z hlavných knižníc štátu Quebec.

Svieti slnko a pod ním si ľudia každej pleti, viery či jazyka užívajú vychladené pivo a medzinárodnú kuchyňu. Všetky neduhy veľkomiest – bezdomovci, blázni, špina, smeti, sú tu zastúpené, ale nešokujú nás. Sú v akejsi symbióze s prostredím. To škaredé aj krásne patrí k príbehu mojich dcér, štvrtinových Kanaďaniek. Začína sa cesta po stopách rodinnej histórie.

 

6. júl 2022

Kanaďania sú skvelí. Opýtate sa ich na cestu a oni vám poradia, opýtajú sa, ako sa máte a zaželajú krásny deň. V odľahlých oblastiach si všetci navzájom pomáhajú, bez toho to nejde. Sme na polostrove Princa Eduarda obklopeného jazerom Ontario. Okolo airbnb domčeka nad jazerom behajú divé zajace, líšky a veveričky. Ak si chcete založiť ohník v ohnisku, najskôr to oznámite chlapcom z miestnej požiarnej zbrojnice, aby nebehali hore dolu zbytočne kvôli dymu, ktorý sused v opatrnosti nahlásil. Ak ste fajnový a chcete každý deň prať, vráťte sa do mesta. Tu sa vodou šetrí, aby sa prirýchlo neplnili žumpy. Ak sa vyberiete na pláže Národného parku, vedzte, že jedlo a vodu treba mať so sebou, nečakajú vás žiadne plážové bary. Zato sú ale obchody v mestečku otvorené do desiatej večer a keď vám nefungujú obe platobné karty, pokladníčka vás nezožerie, ale trpezlivo vám poradí, čo s tým. Dobre spíme, výborne jeme, pozorujeme plážové sladkovodné žabky a plážové upratovacie čaty. Títo ľudia majú zmysel pre poriadok. Ale tak inak. Láskavejšie a vždy s humorom.

Ako stojí na ceduli nad našim záchodom:

“Naše splachovanie je citlivé. 

Nesplachujte: Hygienické potreby, plienky,

obrúsky, psov či mačky, nádeje a sny. 

Ďakujeme.”

 

                   

 

8. júl 2022

Facebook sa vás pýta: What’s on your mind? Nemám na počítači ani telefóne nastavené slovenské používateľské rozhranie, preto to preložím: Čo ti leží na duši? Momentálne veľa. Cestu do Kanady sme odkladali tri roky. Deti boli malé, potom udrel vírus. A teraz sme TU. Neviem, či je to mojím novým mentálnym nastavením, v ktorom som v pohodičke aj bez tu všadeprítomného kanabisu. Alebo je táto krajina jednoducho krajina snov. Je obrovská ako US, ale bez ich trafeného extrémizmu. Sucho vtipná ako Angličania, ale bez ich šibnutého Brexitu, pekárne na francúzsky spôsob vám naservírujú najlepšie švédske škoricové slimáky a majiteľ airbnb si s vami pripije miestnou whisky, no predtým sa slušne opýta, či vás neruší a či máte čas na rozhovor. Všade je priestor! Pre domy, záhrady, ihriská. Komunity väčšie aj menšie sa o seba starajú. Jasné, na politiku nadávajú aj tu a fešného premiéra by radšej poslali odkiaľ prišiel. Kanada sa totiž pod ním príliš otvorila svetu a miestni sa boja, že množstvo cudzincov tú pohodu čoskoro zmení. Prichádza totiž vraj veľa takých, ktorí chcú všetko osvedčené vylepšovať. A miestni sú pohoďáci. Nechcite tu vynucovať prosperitu. Tu sa nikto pre vás naháňať vo firmách nebude.

Páči sa nám tu. Máme toho veľa na duši. Budúcnosť je otvorená.

 

10.júl 2022

Ránečko z Montrealu! Tu je pred deviatou ráno, u vás už siestujete. Včera sme sa vrátili z prekrásneho vidieka do mesta s pocitom: kurnik, nie zas veľkomesto, my sme vidiecke vajcia… Našťastie je náš tretí airbnb v kľudnej hip-štvrti, kde sa vám každý chce prihovoriť a žrádlo je famózne. Povečerali sme po vietnamsky, napchali sa talianskou zmrzlinou a pozorovali svet.

Zbierame energiu na nasledovný týždeň – čaká nás pohreb člena miestnej rodiny a otváranie starých rán za účelom ich kompletného vyčistenia.

Majte pokojnú nedeľu, priatelia!

PS: Podľa rôznych zdrojov sa chystá prudká nečakaná zmena, ktorá zatrasie našimi zabehanými konšteláciami. Ak sa teda už dlhšie neviete vpratať do kože, lebo cítite príchod čohosi, čo ešte nevieme pomenovať, rozuzlenie je nablízku. Nachystajme si teda ukľudňováky a aromaterapie, bude zábava.

Aromaterapiu poradí na insta @momfromheart

O zmene čítajte na:

http://www.astropsychologie.cz/blog/zvrat-paradigmatu

                  

 

 

12. júl

Včera som si musela donekonečna opakovať, že sa blíži najsilnejší spln tohto roku, inak by som rodinu priškrtila. Deti sa v kuse hádali a bili na ulici, manžel chodil ako v mrákotách, náš miestny priateľ dostal covid, takže sa neuvidíme a všetci sme boli unavení, ubolení a podráždení.

V našom poslednom airbnb, kde všetko vŕzga, sa potkýname o seba a o množstvo starého nábytku. Radšej sme teda vzali metro na druhý koniec mesta, kde si náš nonno prenajíma byt v komplexe pre seniorov.

Vystúpili sme z metra na neznámej strane a na chvíľu sme sa v štvrti stratili. Sofie bola z toho taká unavená, že sa vyšplhala tatovi na ramená, nech ju nesie, no na križovatke pred komplexom sa s ňou potkol a obaja sa zvalili na zem. Našťastie sa nikomu nič nestalo, a aj keby sa, možno by pomohli požiarnici, ktorí práve v počte štyroch záchranárskych skupín pri nás zaflekovali. Niektorému seniorovi vyskratoval sporák a nasadenie bolo bleskové. Kačky pri neďalekej rieke len pozerali, čo sa deje. Skutočne výdatný deň na zamestnanie všetkých vnemov. Aj vy ste ho mali taký?

Nakoniec pomohol čerstvý hrozienkový slimák, kniha z antikvariátu a pohár vínka, ktoré sme si s pánom manželom podvečer naliali na rozheganej terase nášho dočasného bytu. Zmrákalo sa, kanadský javor nad nami šuchotal, veverička hopsala po elektrickom vedení tam a späť a miestny kocúr labužnícky týral myš. Naše bitkárky konečne odfukovali na spoločnej posteli a my sme si v srdci šarmantne staromódneho Montrealu pripili na to, že sme zdraví a na všetky prekrásne miesta na Zemi.

17. júl

Dobré ránko z Montrealu!

Tu sú takmer tri ráno a moje šibnuté telo ma zobudilo v snahe nastaviť ma na stredoeurópsky čas. Dnes letíme domov.

Včerajšie mohutné stretnutie s rodinou môjho pána manžela mi ostane v mysli ako jeden z najkrajších momentov nášho spoločného života. Jeho sesternice, bratranci, tety aj strýkovia nás usadili za dlhý stôl postavený v záhrade pod kanadským javorom a sedem hodín zabávali rodinnými historkami.

Deti behali voľne zo záhrady do blízkeho parku s novoobjavenými sesternicami a bratrancami a ani po hodinách naháňania sa im nechcelo vypnúť.

Som slabý francúzštinár a hoci čo-to rozumiem, postaviť vetu mi dá zabrať. Teda aspoň doteraz. V Montreale som zistila, že predošlá nesympatia k tomuto jazyku súvisela so zlými skúsenosťami s Francúzmi v minulosti. Obyvatelia kanadskej provincie Quebec sú síce hrdí na svoj pôvod, ale tak povýšenecky ako Francúzi, sa k vám v prevažnej väčšine správať nebudú. Po tomto objave som sa okamžite vrátila k mojej aplikácii Duolingo a počas celej dovolenky som sa zdokonaľovala v tomto romantickom jazyku, zbavená akejkoľvek predpojatosti.

Po pohári vínka s rodinou som bola schopná konverzovať a zapájať sa na radosť okolia aj na moju vlastnú.

Zistila som, že hoci sú kanadskí hokejoví fanúšikovia ešte zmätení zo silného nasadenia slovenských hráčov do klubu Montreal, radi im dajú šancu. Nech len ukážu, čo vedia! 

Jedna sesternica precestovala s manželom Európu vlakom od Záhrebu, cez Maďarsko, Slovensko, Poľsko až do Prahy, milovali plavbu po Dunaji a spomínali na šok, kedy videli piť deti na Slovensku a v Čechách čapovanú kofolu a mysleli si, že je to írske čierne pivo. Vraj sme asi mimoriadne odolný národ. 

Pri odchode sme si sľúbili, že sa pokúsime vrátiť sa do Kanady v zime, aby sme okúsili aj náročnejšiu stránku miestneho života. Bude mi to tu chýbať. Tieto dva týždne boli sladké ako javorový sirup a plné magických objavov. Poviem vám, svet je jedno skvelé miesto a v každom jeho kúte žijú fantastickí ľudia s obrovským srdcom. Maj sa krásne, Kanada! Do skorého videnia!

 

Pre viac fotiek a info navštívte Instagram Swiss Cow (@svajciarska_krava) • Instagram photos and videos

 

                   

Please follow and like us:
fb-share-icon
error

Páči sa vám tento blog? Zdieľajte ho s priateľmi :)