O letných hádkach

Horúčavy nám tu riadne udreli na mozog. Včera sme sa s manželom pohádali na pravý taliansky spôsob, takmer taniere lietali. Dcéra si chcela pred odchodom na kupko spraviť sendvič a on dostal paniku, ktorá ho sprevádza od detstva. Po troch návštevách nemocnice sa naučil, že dve hodiny pred kúpaním nesmie jesť a núti nás to všetkých striktne dodržiavať.

Jeho detstvo sa odohrávalo u starých rodičov v Kalábrii, kde sa v lete na obed jedla sladká brioška plnená zmrzlinou a ako popoludňajší snack slúžili trikrát vyprážané plody mora. Myslím, že každý, kto sa po tomto hodí do studeného mora, by mal problém.

Môj pán manžel je ale skutočne na žalúdok citlivý, čo som zistila v jeho prvé Vianociach na Slovensku. Po sviatočnej večeri si myslel, že umiera, no boli to len vetry z kapustnice, ktorú talianske trávenie nedokázalo identifikovať.

Pri týchto dišputách si vždy spomeniem, ako sme sa mastné od langošov a sladké od melónu v rannej puberte hádzali do zelených vĺn Zlatých pieskov a nič nám nebolo. Vysvetlením môžu byť len odolné slovanské žalúdky, alebo som obojživelník.

Hádka ale samozrejme zašla aj ďalej, lebo naše deti nikdy nebudú jesť toľko zeleniny, ako by si ich otec predstavoval a veľa ovocia kvôli fruktóze tiež škodí. Bolo horko, zbalila som decká, tresla dverami a už nás nebolo.

Na kúpalisku bolo také teplo, že mreli včely. Odpadávali za horúceho letu a padali do trávy, kde som na jednu z nich stúpila.

Po slovensky som v duchu zahrešila, vytiahla si žihadlo, dokrivkala k plavčíčke, ktorá mi dala sprej a ľad, a potom som hodnú chvíľu sedela v kúte preplneného kúpaliska, chladila vpich a lízala si rany na duši. Manželstvo je niekedy makačka. Najmä, keď sa stále opakujú tie isté diskusie, ktoré unavujú. Našťastie sme ale v našom manželstve dvaja takí, ktorí sa nevedia hnevať donekonečna. Nakoniec sa o všetkom porozprávame a keď treba, aj sa ospravedlníme. Tých štrnásť rokov nás všeličo naučilo. Aj to, že trucovité ticho nepomáha a občas si treba veci vykričať. Inak ležia v žalúdku ako tie nestrávené plody mora. A z toho potom človek môže ozaj poriadne ochorieť.

PS: Pripínam milý článok na túto tému od Gustáva Murína 

Hádky a dlhovekosť – bedekerzdravia.sk

 

 

Please follow and like us:
fb-share-icon
error

Páči sa vám tento blog? Zdieľajte ho s priateľmi :)