O mimoriadnych učiteľoch

Pomáham v cirkuse

Týždeň som v našej základnej škole pomáhala v rámci cirkusového projektu pripraviť iluzionistické predstavenie. Mala som na starosti 13 detí vo veku 7 až 11 rokov a každý deň mi asistovala iná aktívna mamička. Pred štyrmi rokmi sme to zažili ako rodičia a cirkus ma nadchol natoľko, že tentoraz som chcela byť v centre diania. Ráno sme sa stretávali v ozajstnej manéži a počas dňa v triedach nacvičovali. Decká sa však rýchlo unavili alebo stratili záujem, preto sme popritom vymýšľali aj iné aktivity.

 

 

Musela som sa teda za pochodu naučiť pár vecí:

  • každý, kto sa kedy sťažoval na učiteľku, by mal povinne odslúžiť týždňovky priamo v škole. Hneď by mnohé pochopil a správal by sa k učiteľkám s úctou. Hlboko sa pred učiteľským personálom skláňam.
  • Výnimkou sú učiteľské osoby, ktoré vreštia po deckách, demotivujú ich a ešte sa aj tvária urazene. Tie nemajú v školstve čo robiť.
  • Dnešným deckám nestačí povedať nie a hotovo. Vyžadujú pádne odpovede. Nezmyselné príkazy a zákazy nie sú ochotné akceptovať. Treba s nimi o mnohom diskutovať a na to treba množstvo energie.
  • Tie decká však majú úžasné nápady, stačí ich len podporiť a počúvať. Prídu na inovatívne riešenia a ak dáte aj provokatérovi cieľ a zodpovednosť, ide mu to výborne.
  • Sú deti, ktoré si chodia do školy oddýchnuť od domova. Je to na nich vidno a trhá mi to srdce.
  • Aj najväčší bitkár potrebuje pofúkať, keď sa zraní.

Prosím, podporujte vo svojom okolí každého, kto kedy túžil učiť. Je ich žalostne málo. Učiteľstvo má dnes milión prekážok. Kto chce dnes učiť, brodí sa byrokraciou, stresom, niekedy vyhrážkami, nevyspatými nocami. Sú však medzi nami bytosti, ktoré vedia, že sa pre učiteľstvo narodili a berú to ako svoje poslanie. Milé zázračné bytosti, nedajte sa odradiť systémom. Nájdite si pre seba tú najlepšiu školu, ale neprestaňte učiť. Potrebujeme vás, ako lode potrebujú majáky. Tie šťastné decká a ich rozsvietené žiarovky za to všetko stoja.

 

 

 

Please follow and like us:
fb-share-icon
error

Páči sa vám tento blog? Zdieľajte ho s priateľmi :)