Najkrajšie západy slnka sú na Tenerife alebo ako prežiť dovolenku v chorobe.
Katarína Daniš Kóňová
Po dvoch rokoch pandemickej pauzy a predĺženej materskej, sme sa konečne rozhodli letieť k moru. Naše očakávania boli veľké. Aktívna dovolenka s jedlom od rána do večera, bazény a prístup k moru, beh, najlepšie ultratrail, fitness a joga, veľa pokoja a oddychu, a samozrejme, hory a turistika.
Našou oázou relaxu bol ostrov Tenerife, štvorhviezdičkový hotel Riu Buenavista s all inklusiv, teda jedlo po celý deň. Hriech nevyskúšať všetko dostupné!
Vôňa oceánu a burácajúce vlny spustili nakoniec nádchu aj u mňa a u môjho muža. Namiesto športu som sedela na brehu mora, nech mi slaný vzduch uvoľní upchatý nos. Manžel ešte stihol zabehnúť pár kilometrov, no potom ho chytili silné záchvaty kašľu a ďalej to už radšej neskúšal.
Naše aktivity sa obmedzili na prechádzky po promenáde s nádherným západom slnka nad ostrovom La Gomera a pitím teplého čaju v lobby bare, zatiaľ čo dievčatá šantili na ihrisku, otužovali sa v bazéne alebo vyrábali kúzla s miestnym animátorom. Mimochodom, tento „pán učiteľ“, ako ho nazvali moje dievčatá, bol mimoriadny multitalent. Okrem vedenia detskej herničky s nami precvičoval Sunset jogu, vysoko spirituálny zážitok a v neskorších hodinách sa dokonca postaral o umelecké číslo – elegantný pole dance. Môj záchvat smiechu, keď som videla „pána učiteľa“ pri tyči, bolo počuť hádam aj na vrchole miestnej sopky.
Nám, „skúseným alpinistom”, nedalo opustiť Tenerife bez návštevy spomenutého neaktívneho vulkánu, hoci podaktorí z nás obalení do šálu. Stratovulkán El Teide sa týči do výšky 3 715 metrov, čo je celkom slušné aj na švajčiarske pomery. El Teide je najvyššou horou Španielska, a tiež tretia najobjemnejšia sopka na Zemi. Od svojej základne na dne Atlantiku po vrchol meria až 7 500 metrov. Impozantný masív sopky je tvorený dvoma vulkánmi (Pico de Teide a Pico Viejo) a je súčasťou národného parku Teide, ktorý sa rozprestiera v samotnom kotli sopky, tzv. Kaldery – prepadlina stien sopky. Posledná aktivita sa odohrala na svahoch Vieja v rokoch 1909, kedy sa dlhý lávový prúd ťahal do vzdialenosti piatich kilometrov. Sopka je považovaná za spiacu, napriek tomu seizmické merania potvrdzujú pod vulkánom určitú aktivitu, pravdepodobne pohyb magmy.
Kto chce dovolenku pri mori, ale nie v rušnej destinácii, odporúčame nami prebádanú oblasť Playa Paraiso alebo Callao Salvaje. Kto chce byť v centre turistického ruchu a navštíviť atrakcie, odporúčame Costa Adeje alebo Los Cristianos. Dostupné sú Loro park, zábavný park s delfínmi, kosatkami, tučniakmi a papagájmi, či Siam park postavený v thajskom štýle. Ten ponúka relaxačné a adrenalínové atrakcie, tobogány, aj plávanie cez džungľu. Pre najmenších Stratené mesto s množstvom veží a mostov a Monkey Park – medzinárodné chovné centrum pre ohrozené druhy primátov. No a na záver najlepšie pláže – Playa de las Americas, Playa del Duque, Las Galletas, Los Gigantes a Los Cristianos.
Alpy sú však Alpy, nevymenila by som ich. Aspoň zatiaľ nie.
Viac sa o Tenerife dozviete tu:
Tenerife 2022: Best of Tenerife Tourism – Tripadvisor
Alebo tu:
Foto: Katka Daniš Kóňová a Milan Daniš