O prekliatej ruskej láske

Jej predok písal o Vojne a mieri. Ona o svoj mier v duši takmer prišla. Zaľúbila sa totiž do ruského oligarchu.

Švajčiarsky St. Moritz je jedným z posledných miest na svete, kde si môžete prevetrať drahý pravý kožuch bez toho, aby na vás nakričala Gréta alebo vás posprejoval farbou militantný ochranca zvierat. Tu, na pravidelnej januárovej akcii White Turf, sa miliardári radi pochvália vylepšenými manželkami a milenkami. Popri sledovaní pretekov plnokrvníkov a konských záprahov na snehu uzatvárajú výhodné dohody, medzi nimi ruskí hostia, vážení a vítaní členovia týchto podujatí. Najbohatší z nich užívali roky vo Švajčiarsku špeciálny status a ochranu. Ide o obchodníkov s kovmi v spoločnostiach v Zugu a obchodníkov s ropou stretávajúcich sa nad Ženevským jazerom. Ich panie majú všetko, po čom srdce piští a predsa by ste s nimi nemenili. Alexandra Tolstoy bola jednou z nich. Keď prišla o všetko, rozhodla sa so svetom podeliť o svoj príbeh.

Foto: White Turf PR

Alexandra sa narodila v britskom Poole. Humanitárne vedy v ruštine vyštudovala v škótskom Edinburgu a v Rusku strávila aj ročný študijný pobyt. Chcela sa priblížiť svojim predkom, praotec jej otca bol totiž poradcom ruského cára Nikolaja II. a príbuzným spisovateľa Leva Tolstoja. Ruština a Moskva jej prirástli k srdcu, a keď zrazu pre istého bankára hľadali učiteľku angličtiny z vyššej spoločnosti, zasiahol osud. Alexandra sa do svojho žiaka, Sergeja Pugačeva zaľúbila tak, akoby jej počaroval.

 

Foto: Solitaire Magazine
Foto: Daily Mail

„Bolo to elektrizujúce a romantické. Nikdy s nikým predtým som necítila také súznenie duší,“ priznala Alexandra v rozhovore pre BBC.

Písal sa rok 2008 a Alexandra bola ešte vydatá. Jej nepokojná povaha skúšala po štúdiách v Londýne maklérstvo a keď sa jej to znudilo, otvorila si cestovnú kanceláriu, v ktorej ponúkala objavovanie krajín bývalého Sovietskeho zväzu – Turkménska a Kirgizska. Tam sa zaľúbila a vydala za kozáckeho jazdca. On však nebol tým pravým. Láskou zahorela k Rusovi so zelenými očami, blízkemu poradcovi Vladimira Putina. 

Prešiel iba rok od zoznámenia a Alexandra sa so Sergejom, malým synom a ďalším dieťaťom pod srdcom usadila v londýnskom Chelsea, aby si užívala privilégiá šľachticov. „Mali sme asistentku, dvoch šoférov, dve gazdiné, anglickú opatrovateľku a ruskú opatrovateľku, ako aj učiteľku francúzštiny,“ spomína ďalej v rozhovore. K dvom synom, Aľjošovi a Ivanovi, pribudlo časom aj dievčatko Mária.

 

Spočiatku bol život krásny.

 

„Lietali sme s deťmi medzi Moskvou, Londýnom a Parížom. Sergej mi dal svoju kreditnú kartu a ja som si mohla kúpiť čokoľvek. Mala som súkromné lietadlo. Len sme sa zbalili a šli, kam sa nám zapáčilo.” Napríklad do jedného z rodinných sídiel v Karibiku na pláži.

Nálada voči Pugačevovi sa však v Rusku veľmi zmenila hneď potom, ako stretol Alexandru. Prezident Vladimir Putin sa obrátil proti svojim bývalým spojencom, bohatým oligarchom, akým bol aj Sergej Pugačev. Ten svoj majetok vo výške 15 miliárd dolárov nazhromaždil v postkomunistickom Rusku. Vlastnil najväčšiu uhoľnú baňu, lodenice, dizajnérske značky a dokonca aj jednu z najväčších ruských súkromných bánk. K ruskému prezidentovi mal mimoriadne blízko. Chodili vraj spolu neustále na dovolenky a po poskytovaní pôžičiek vláde si vyslúžil prezývku „Putinov bankár“. Pugačev sa ale neskôr priznal, že Putin jeho vzťah s Alexandrou neschvaľoval. „Pán Putin bol skutočne prekvapený,“ hovorí Pugačev. „Povedal, prečo vraj chcem Angličanku? V Rusku je predsa 140 miliónov ľudí! Nájdite si niekoho tu. Je to šialený nápad!“ 

 

Nezaplatíš? Zomrú!

 

V tom istom roku, ako sa Pugačev zaľúbil do Alexandry, začala mať jeho banka problémy. Ruský štát sa ponúkol zachrániť ju miliardovou pôžičkou, no do dvoch rokov aj tak skrachovala. Pugačev tvrdí, že banku už predtým predal, ale štát mu nedal za pravdu. Na ruskom súde bol uznaný vinným z krachu banky, a keď sám pochopil, čo mu hrozí, okamžite utiekol z Ruska. Pugačev neskôr tvrdil, že sa mu vyhrážala Ruská agentúra pre poistenie vkladov, ktorá požadovala splatenie miliardového dlhu. „Pozvali ma do reštaurácie a povedali: buď zaplatíš 350 miliónov dolárov, alebo zabijeme teba či tvoju rodinu. Ak chceš, môžeme tvojmu synovi odrezať prst a poslať ti ho.“ 

 

Foto: Instagram A.T.

 

 

V roku 2015 britským súdom opísal, ako ruský štát spomínanú finančnú inštitúciu „zachraňoval“. Nechali poslať miliardu dolárov na účet vo švajčiarskej banke. Odtiaľ peniaze presúvali cez rôzne kontá bez vedomia Pugačeva, až účet ostal prázdny. On mal byť za to celé zodpovedný. Súd ho nakoniec uznal vinným a majetok po celom svete mu bol zmrazený. Utiekol však s rodinou do Francúzsku na svoj zámoček a cez právnikov zažaloval ruský štát za stratu svojho majetku. 

Keďže sa Sergej neustále skrýval a rodina bola prenasledovaná, Alexandra konečne pochopila, že pri ňom nie je v bezpečí. Keď ju v roku 2016 požiadal, aby s deťmi natrvalo ostala pri ňom vo Francúzsku, nedokázala súhlasiť. „Sergej mal jeden zo svojich výbuchov hnevu a fyzicky ma napadol,“ spomína na posledné hodiny s osudovým mužom. „Deti zamkol v jednej izbe, mňa v druhej a naše pasy zavrel do trezoru. V ten víkend sa to vo mne zlomilo.“ 

 

Na jar 2016 s deťmi zo zámku ušla a už sa nikdy nevrátila.

 

Od toho momentu boli vraj finančne kompletne odrezaní od všetkého. So Sergejom neboli manželmi, a možno práve to jej nakoniec zachránilo život. Ruský štát zabavil jej dom v Chelsea. Musela podpísať dohodu, že si od partnera nikdy nebude nárokovať žiadne peniaze ani výživné. 

„Ľudia mi predtým vraveli: Tvoj život je taký ľahký, máš také privilegované deti,“ hovorila so slzami v očiach. „Nie sú vôbec privilegované. Najväčším šťastím predsa je žiť v bezpečnej a spokojnej  rodine, ktorá je stále spolu.“ 

V roku 2020 žil Pugačev sám na svojom francúzskom zámku a tvrdil, že má posledných 70 miliónov dolárov, kým predtým vlastnil takmer polovicu Ruska. „Milujem svoje deti a naozaj dúfam, že v blízkej budúcnosti budeme môcť byť spolu a všetko bude v poriadku,“ povedal pre BBC. 

Alexandra Tolstoy sa po úteku odsťahovala aj s deťmi na anglický vidiek v Oxfordshire, kde žije dodnes. „Deti vedia, že keď si otec vyrieši svoju situáciu, opäť sa stretnú. Možno, že keď budú starší, sami ho vyhľadajú a budú chcieť odpovede.“

Rodená aristokratka sa vrátila k cestovaniu, vedie expedície na koni po Kirgizsku a pravidelne navštevuje  milovanú Moskvu a Rusko, ktoré jej navždy učarovalo. Jeho vládcu ale ostro odsudzuje a na sociálnych sieťach prirovnáva Putina ku Stalinovi a jeho zverstvám.

 

Foto: Instagram A.T.
Foto: Instagram A.T.

 

Všetok luxus z predchádzajúceho života zahodila.

 

„Vlastne teraz všetky tie drahé hlúposti nenávidím. Sú spojené so životom, ktorý ma desil,“ uzatvára pevným hlasom Alexandra. „Mám pred sebou celý život. Môžem sa vrátiť k veciam, ktoré milujem, toto som ja. Sergej si vždy myslel, že pre peniaze by som ho nasledovala kamkoľvek. No už je to za mnou. Mala som silu odísť.“

 

 

Sledujte fascinujúci instagram Alexandry Tolstoy plný umenia a rodinnej histórie @alexandratolstoy.

Zdroj: BBC, Daily Mail, Wikipedia

 

Please follow and like us:
fb-share-icon
error

Páči sa vám tento blog? Zdieľajte ho s priateľmi :)