O mostoch v oblakoch a výbušných jazerách

Kým sa svet preteká, kto bude mať najdlhší visutý most zo všetkých, pod hladinami švajčiarskych jazier sa ukrýva nebezpečné tajomstvo.

Rozmohl jse nám tady takový nešvar… povedala by Eva Holubová z Pelíškov na nový trend, ktorý vládne svetom. Krajiny sa prosím pekne predbiehajú, kde bude visieť najdlhší visutý most pre turistov.

Ešte do roku 2017 boli Švajčiari neprekonateľní. Mostov na obrovských kovových lanách, ktoré sa pnú nad údoliami a priepasťami malo hneď niekoľko.

Charles Kuonen Hängebrücke v kantóne Wallis bol so 494 metrami najdlhším na svete.

Foto: 20min.ch

O štyri roky neskôr ale v severo-portugalskej Arouce natiahli most o 22 metrov dlhší a bolo po prvenstve. Dlho sa však z prvenstva netešili. Vysvitlo, že v Nepále už visí oveľa onakvejšie dielo – visutý most Baglung-Parbat. Jeho 567 metrov ponaťahovali už v lete 2020, ale pandémia im slávnosť prekazila a otvoril sa až po Portugalcoch. 

Foto: kudyznudy.cz

Všetkým vypáliť rybník sa ale chystajú Moravania. Krst najdlhšieho visutého mosta na svete je na spadnutie. Sky Bridge 721 majú otvoriť na jar a tiahnuť sa má nad Mlýnickým údolím na Dolnej Morave. Povráva sa, že miestni nie sú príliš nadšení. Turisti z celého sveta im vraj nanajvýš nechajú všade bordel.

Pri rýchlosti pretekov o to, kto má najdlhší, však možno aj Moravu čoskoro ktosi prebije. Mali to byť Nemci, ktorí vo Willingene ťahajú laná ako šialení, ale ukázalo sa, že plánovaný most s dokončením na jeseň bude mať iba “trápnych” 669 metrov. 

My sme sa po jednom z takých mostov prešli pred týždňom. Panoramaticky sa tiahne nad jazerom Thun neďaleko Bernu a pýši sa ním obec Sigriswil, hoci na svetové špičky sa nehrabe. Má len 340 metrov, ale aj tak je to zážitok. Celé sa to vlní a húpe a pod nohami vidíte cez dieročky hlbočinu. Kto by sa ale pozeral dolu, keď je toľko krásy okolo. Hora Niesen je mimoriadne šarmantná a smerom na Interlaken uvidíte aj špic obrej hory Jungfrau s jej 4185 metrami. Most si môžete poobzerať tu:

http://www.brueckenweg.ch/

 

 

Darmo, Švajčiarsko je prekrásna krajina – vravím si zakaždým, keď rešeršujem k miestam, ktoré sa nám podarí vidieť. A potom zrazu celkom náhodou narazím na informáciu priam až neuveriteľnú.

Pod švajčiarskymi krásami sú poschovávané staré munície z vojnových čias.

Napríklad v tom krásnom Thunskom jazere, ktoré z lanového mosta vyzerá celkom neškodne, je ponorených 4600 ton zbraní a streliva z druhej svetovej vojny. V Thune boli totiž zbrojárske závody a po vojne nevedeli, čo s toľkým materiálom. Človeka až studený pot oblieva. Vierwaldstattské jazero je jedným z najkrajších v krajine a tiež ukrýva pozostatky vojny. Úrady vraj vody jazier pravidelne kontrolujú na prípadné škodlivé prvky a nepríjemné tajomstvo majú ako-tak pod dohľadom. Spať im však nedáva Lac Léman.

Ženevské jazero nemalo to „šťastie“, že by muníciu rokmi prikryli bahenné nánosy, ako v ostatných jazerách.

V roku 2019 francúzska organizácia na ochranu prírody zverejnila záznamy z jeho dna, kde si ležia celé krabice so zbraňami a granátmi, niektoré aj otvorené. Strelivo nie je, ako sa predtým predpokladalo, pokryté vrstvou sedimentu, ale iba drobnými jazernými mušľami. Nebezpečenstvo leží v hĺbke 50 metrov, iba 150 metrov od plynovodu a vývodu pitnej vody. Zodpovední už tri roky hútajú, čo s tým. Na vylovenie výbušného materiálu jednoducho nemajú techniku.

Ako sa vraví, každé zlo raz vyjde najavo. Každá, aj tá najkrajšia krajina s mostami v oblakoch, má pod nánosmi času svoje kruté tajomstvá.

PS: Ak niečo buchne, budem hlásiť.

Munícia v krabici na dne Ženevského jazera. Foto: Le Courrier

 

Please follow and like us:
fb-share-icon
error

Páči sa vám tento blog? Zdieľajte ho s priateľmi :)