O krajine, ktorá nevie, čo s tehotnými

 

Vo Švajčiarsku pracujú tehotné ženy až do pôrodu. Zmení sa vôbec niečo?

Dve tehotenstvá mám dávno za sebou a nechýbajú mi, hoci to druhé z nich bolo ozaj rozprávkové od začiatku do konca. Nie som ale Monica Bellucci, aby som si v zaslúžených 40-plus masírovala brucho protistriovým olejom. Na to nemám ani nervy, ani celebritné bejbysitterky.

Stále ale živo sledujem práva žien v jednotlivých krajinách a rada ich porovnávam. Preto mi skoro zabehlo, keď som sa dozvedela, že každá šiesta žena vo Švajčiarsku pracuje až do pôrodu. Doslova sa z práce šmýkajú do špitálu na plodovej vode. „Robíte si srandu?“ – vravím si. Vedela som, že materská je vo Švajci žalostne krátka, ale ani mi nenapadlo, že by tu nejestvovala žiadna ochrana matky v čase pred pôrodom.

Po príchode do Švajčiarska sme staršiu dcéru dávali na pár hodín do jasieľ, aby si začala zvykať na jazyk. Už vtedy ma šokovalo množstvo bábätiek v jasličkách, mnohé z nich mali čosi vyše dvoch mesiacov. Pýtala som sa teda, ako funguje materská tu a odpoveď ma dojala. Najdlhšia materská vo Švajčiarsku je 16 týždňov, zvyčajne však 12 či 14 týždňov. Potom vám už miesto nepodržia. Vláda sa síce prsí, že už zaviedla aj dva týždne otcovskej, to je však stále málo. Najsmutnejšie ale je, že tých štrnásť týždňov platí na celú materskú.

Švajčiarsko je jedinou krajinou v Európe, ktorá zo zákona ženu pred pôrodom doma nenechá.

Jestvuje síce niekoľko nariadení, ako napríklad, že od šiesteho mesiaca tehotenstva môže žena v práci stáť na nohách maximálne štyri hodiny. No prítomná by mala byť ozaj až do pôrodu. Keď si spomeniem, ako som bruchom v deviatom mesiaci zhadzovala hrnčeky zo stola a napuchnuté nohy sa mi nezmestili do žiadnych topánok, mám hlboký súcit so všetkými tehuľkami. Aj vo Švajčiarsku síce existuje možnosť, že vás lekár pár týždňov pred pôrodom vypíše, nie je to však vraj legálne, ak vám nič okrem vysokého štádia tehotenstva nie je. Zdravotné poisťovne tlačia na lekárov, aby bez ozaj pádneho dôvodu takéto kroky nepodnikali.

Zdá sa ale, že mesto Luzern bude prvou lastovičkou. Miestna samospráva chce pre svoje zamestnankyne čo najskôr zaviesť tri týždne plateného voľna pred dátumom pôrodu nezávisle od nasledujúcej materskej a dúfa, že ostatné mestá, a neskôr aj všetky kantóny, budú jeho príklad nasledovať. Vraj prišiel čas ísť s dobou. Aj v parlamente sa už o podobné veci pár poslankýň usilovalo, dostali však zakaždým odpoveď,

že taký luxus by stál štát príliš veľa, konkrétne 200 miliónov frankov ročne.

To ale nie je jediný argument. Vraj by si zamestnávatelia v budúcnosti trikrát rozmysleli, či zamestnajú ženu v plodnom veku, ak by im hrozilo nebezpečenstvo otehotnenia a odchodu zamestnankyne na neslýchaných sedemnásť platených týždňov. Možno aj preto pôrodnosť vo Švajčiarsku každým rokom klesá. Až pandémia tento trend zastavila. V lockdowne sa plodilo, ako už dávno nie a 53 000 novonarodených detí v 2021 je za posledných päť rokov rekord. Je to ale stále menej ako na Slovensku, hoci má Švajčiarsko o tri milióny obyvateľov viac.

Dlhotrvajúci home office by mohol byť tiež čiastočným riešením problému, ale kto zabezpečí prácu z domu tisícom ženám, ktoré tu pracujú v službách? Švajčiarsko sa snaží nájsť zlatú strednú cestu, no ešte to potrvá. 

Pozrite si americkú sériu Superstore. Najmä piatu a šiestu epizódu vo štvrtej sérii. Sú tam veľmi realisticky vykreslené práva zamestnankýň supermarketu v krajine, ktorá sa pasuje za najdemokratickejšiu na svete. Každý štát má svoje problémy. A každá žena, ktorá kedy pracovala, si zažila svoje. Ale v krajinách, ktoré platia vo svete za príkladné, by mala byť ochrana žien prioritou a úplnou samozrejmosťou.

Zdroj info si môžete prečítať tu: https://www.derbund.ch/beim-mutterschaftsurlaub-bahnt…

Foto: Superstore/Netflix

Please follow and like us:
fb-share-icon
error

Páči sa vám tento blog? Zdieľajte ho s priateľmi :)