O čiernom ľade a zlatej bráne

Tit. foto: engadin.ch

Priznám sa vám, že väčšinu januára sme strávili doma. Škrt cez výlety nám spravili choroby a kopec práce a učenia. V mentálnej otupenosti preto potešili priatelia a susedia, ktorí pocestovali aj za nás. 

Takéto prekrásne fotky poslala suseda, ktorá sa vo svojich 76 rokoch nemohla dočkať, kedy sa zas prejde po zamrznutých jazerách v Engadine. Túto zimu sa to po minuloročných nevydarených pokusoch podarilo a s partnerom šla otestovať hrubý ľad na Silser See v kantóne Graubünden.

Bündner Hochtal, vo výške 1800 metrov nad morom ležiace údolie, je miestom mnohých jazier, ktoré nie sú príliš hlboké a ľahko zamrznú. Ak sa stane, že nesneží, no intenzívne dlhšie mrzne, vznikne fenomén známy ako čierny ľad. O čiernom ľade si hneď referujú všetci instagrameri. Hladina je vtedy lesklá ako zrkadlo, jasne je vidieť pod hladinu a fotky z týchto miest patria k vzácnym zimným záberom. 

Na známom jazere Lago Bianco sa to stalo naposledy pred piatimi rokmi. Tento rok je jazero zasnežené a na sezónu ho pripravujú miestni špecialisti. V ideálnych prípadoch jazerom prejdú aj sane ťahané konským povozom.

Až do marca ale môžete obdivovať nádheru ako z Disney rozprávky. Ľadová dráha Sur-En v Engadine je tri kilometre dlhý ľadový chodník lesom a aby ste si ho naozaj vychutnali, mali by ste už o korčuľovaní čosi vedieť. Vstupné stojí 12 frankov pre dospelých a 7 pre deti. Kliknite na tento link a virtuálne sa prejdite zamrznutým švajčiarskym lesom:

 

Od priateľky Martinky Della Pietra zas prišli fotky Zermattu. Zermatt leží neďaleko hraníc s Talianskom a je najjužnejšou obcou celého nemeckojazyčného územia. Patrí k najznámejším lyžiarskym strediskám, no ani v lete nespí. Vtedy je zas miestom horolezcov. Leží totiž v obklopení vysokánskych štítov, nielen známeho Matterhornu. Najvyšším vrcholkom v okolí je s výškou 4634 m Dufourspitze, druhá najvyššia hora Álp a Európy. Tie fotky vyrážajú dych, ďakujem Mati.

Viac info nájdete na www.zermatt.ch

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Že sme sa v januári nikam nedostali, nie je celkom pravda. Máme to šťastie, že sa nachádzame v obklopení lesov, kde sa pravidelne venčíme. Nad mestom Baden leží obľúbené výletné miesto Baldegg s reštauráciou, rozhľadňou a farmou, kde chovajú okrem iných zvierat aj lamy. V okolí rozhľadne ležia jabloňové sady a ďalšia farma, ktorá celý rok predáva jabĺčka a jablčný mušt. Cez les sa vlnia zamrznuté cestičky a na ich konci svieti v podvečernom slnku zlatá brána do poľa. To sú miesta, kde sa čerpá v januárových dňoch energia. Prajem vám duševnú pohodu, dajte si oddych. Od marca sa vraj veci začnú hýbať závratným tempom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Please follow and like us:
fb-share-icon
error

Páči sa vám tento blog? Zdieľajte ho s priateľmi :)