O nelyžiaroch

Tu sa oslavuje vo veľkom! Po troch týždňoch chorôb a všakovakých komplikácií konečne zas objavujeme Švajčiarsko pod snehom. Nevadí, že máme posledný víkend pred návratom do školy. Vystresovanú mamičku už dokáže nadchnúť hocičo.

V nížinách sneh nehrozí, pri Badene nám leje, ale nad 1000 m.n.m. je to už rozprávka.

Kým sme maródovali, prosila som aspoň priateľky, nech mi posielajú zasnežené panorámy do WhatsApp-u. Duša pookriala.

Martinka Della Pietra pravidelne vyráža s rodinou od Lausanne smerom do hôr na miesta z pohľadníc. Prvé fotky sú z vrcholu Schilthorn v Bernských Alpách. Vo výške 2970 metrov máte pred sebou úchvatnú panorámu: vrchy Eiger, Mönch a Jungfrau vám ležia na dlani. Dokonalé miesto pre natáčanie bondovky. Na vrchole lanovky je panoramatická otáčavá reštaurácia Piz Gloria s terasou, jedna z prvých svojho druhu na svete. Koncom šesťdesiatych rokov jej k financovaniu pomohli producenti šiestej bondovky „V tajnej službe Jej Veličenstva“, ktorú tu nakrúcali v hlavnej roli už s Georgeom Lazenby namiesto Seana Conneryho. V roku 2015 malú filmovú expozíciu rozšírili a vytvorili „007 Walk of Fame“, ktorú prišiel otvoriť samotný Lazenby.

Info k vášmu budúcemu filmovému výletu nájdete na www.schilthorn.ch. Ďakujem, Mati!

Nás náhoda zaviedla pod vrcholky Rigi. Rigi je horský masív v strednom Švajčiarsku medzi Vierwaldstattským, Zugskym a Lauerzským jazerom. Iba 40 minút od Zürichu sa otvárajú výhľady, že vám idú oči vypadnúť. Vždy sme sa okolo Rigi ponáhľali smerom do Milána za svokrom a zriedka sme si našli čas na objavovanie okolia. Konečne prišla tá chvíľa. Rigi teraz bonusovo leží pod štedrou prikrývkou vŕzgajúceho voňavého snehu. Hurá!

Najvyšší vrch nedosahuje ani 2000 metrov, ale za každou zákrutou nájdete krajšie a krajšie panorámy. Mark Twain tu hľadal príbehy pre svoje rozprávanie z ciest „A Tramp Abroad“, J. W. von Goethe námety pre poéziu a Tolstoi prisahal, že miestne výhľady musia byť iste najkrajšie na svete. Krkolomnou úzkou cestou sme sa vydriapali z riviérového mestečka Gersau po lanovku Rigi Burggeist. Po návšteve eko-záchoda pri parkovisku, kde cikanicu pre veľkú radosť detí zasýpate pilinami, začala pravá sánkovačka. Novým čitateľom Švajčiarskej kravy vysvetlím, ako sa jednotliví členovia našej rodiny stavajú ku snehu. Skalní čitatelia už všetko poznajú odtiaľto:

O tom, ako všetko stíchlo – Švajčiarska krava (svajckrava.com)

Naša rodina na zdesenie priateľov a známych nelyžuje. Manžel, polovičný Kanaďan, to aj po ťažkom lyžiarskom úraze zas skúšal a možno by sa z traumy vyliečil, ak by si vzal za ženu lyžiarku. Vzal si ale tvrdohlavé baranisko, ktoré rado stojí pevnými kopytami na zemi a na lyžovanie má síce pekné spomienky, ale nechýba mu. Manžel si teda nelyžovanie aj tentoraz kompenzoval plánovaním nášho budúceho života v niektorom z okolitých zrubov a už v duchu počítal, aké silné pripojenie bude potrebovať pre svoje dátové inžinierstvo uprostred týchto úchvatných lesov.

Staršia dcéra skákala od záveja k záveju ako srnka a slastne sa ako roláda rolovala z každého kopčeka. Po pol hodine bola hotová. Mladšia dcéra, naša pani veľkomožná, sa nechala ťahať na sánkach, po celý čas si hľadala najpohodlnejšiu polohu a vrešťala, keď sa jej do snehúľ dostal sneh.

Mamička si rezko hopsala na baraních kopýtkach cestou pripomínajúcou obrázky z Tatier a spievala si Georga Michaela na plné hrdlo. Hory a sneh, milujem vás! Výlet sme zakončili obľúbeným piknikom na snehu a pozorovaním miestnych, ktorých po sánkovačke čakalo pod kopcom auto a za lano ich aj na sánkach zas vytiahlo k zrubu. Ešte sa máme čo učiť. Maj sa, Rigi, vidíme sa čoskoro!

Odchody a ceny lanovky nájdete na www.rigi-burggeist.ch. Majte krásnu zimu v zdraví a užívajte si každú jednu vločku.

PS: Aktuálne snehové správy zo Švajčiarska nájdete na Schneebericht Schweiz: Wetter, Schneehöhe, Schneezustand | Schweiz Tourismus (myswitzerland.com)

                   

           

           

 

Please follow and like us:
fb-share-icon
error

Páči sa vám tento blog? Zdieľajte ho s priateľmi :)