O švajčiarskom roku 2021

Vitajte v novom roku, priatelia. Tak ako? Sršíte energiou alebo potrebujete dlhší čas pre dobitie bateriek po vyčerpávajúcich mesiacoch?

 Ja som ten prvý prípad. Vošla do mňa preveľká netrpezlivosť a túžba za novými začiatkami. Stromček je fuč a vianočné dekorácie tiež. Vyhadzujem, čo som nedokázala vyhodiť roky a symbolicky sa zvliekam zo starej kože. Cítim, že sa veci hýbu a v roku 2022 sa bude makať. Uplynulý rok pripravil totiž cestu mnohým dôležitým zmenám. Takto vyzeral 2021 vo Švajčiarsku.

Voľte ženy

Boli to najmä ženy, ktoré sa hlásili ku slovu. V roku 2021  Švajčiarsko „oslávilo“ 50 rokov od uzákonenia volebného práva pre ženy. Áno, správne, až v sedemdesiatych rokoch 20. storočia sa ženám dovolilo rozhodovať vo voľbách a referende, aj to nie všade.

Prečítajte si viac tu: O hausfrau, ktorá konečne pochopila – Švajčiarska krava (svajckrava.com)

Dnes majú ženy vo švajčiarskom parlamente takmer 42 percentné zastúpenie. Pre porovnanie, na Slovensku je to presne polovica, 21 percent. Po rokoch strávených v zahraničí je mi jasné, že Švajčiarky možno nie sú vzdelanejšie, ako Slovenky, sú ale určite priebojnejšie. Slovenky by si konečne mali uvedomiť svoju cenu a postaviť sa na čelo spoločnosti vo všetkých oblastiach. Keďže majú blízko k lokálnym komunitám, pomáhajú znovu vystavať svet od základov praktickými riešeniami. Stačí dostatočne veriť vo vlastné schopnosti. Táto vlastnosť nám v porovnaní so svetom asi najviac chýba.

Photo by Becca Tapert on Unsplash

Otec po pôrode

Aj vďaka ženám sa podarilo uzákoniť otcovskú dovolenku a od januára uplynulého roku mali novopečení oteckovia právo na dva týždne plateného voľna. Nie je to bohviečo, ale na švajčiarske pomery ide o malú revolúciu.

Futbal to tu rozprúdil

Kto Švajčiarov trochu pozná, aspoň tých z nemeckej časti, vie, že na nich netreba ísť zhurta. Vo Švajčiarsku je pokoj práve preto, že prevažná časť obyvateľstva neoplýva bohvieakým temperamentom a aj mimoriadne udalosti cezeň prejdú bez zbytočných emočných poryvov. Každý z nás však občas potrebuje vypustiť ventil a Švajčiari na to dostali príležitosť v lete. Aj tí najotrlejší vyskakovali ako malé deti, keď sa Švajčiarsko dostalo vo futbalových majstrovstvách Európy do štvrťfinále a po ceste dokonca porazili Francúzov. Boli to vskutku krásne momenty a život sa na chvíľu podobal veľkému festivalu.

Svadba pre každého

Rozšafné leto pripravilo pôdu pre ďalší pokrokový zákon a na jeseň sa definitívne rozhodlo o práve na sobáš osôb rovnakého pohlavia, ktoré vstúpi do platnosti v júli. Mnoho ľudí, ktorí žili spolu roky, no nemohli si uplatniť rovnaké partnerské práva ako heterosexuálne páry, mali konečne obrovský dôvod na oslavu.

Preč s covidom!

No najväčším úspechom Švajčiarska bolo vyvinutie tabletky proti covidu, ktorá má po prvých príznakoch zmierniť priebeh ochorenia. Na covid zomrelo vo svete od začiatku pandémie päť a pol milióna ľudí. To je, akoby z povrchu Zeme vymazali celé obyvateľstvo Slovenska. Fakt, že sa môžeme v budúcnosti spoľahnúť na medikament, nám konečne umožňuje slobodne sa nadýchnuť a dúfať v definitívny koniec pandémie.

Nechajme to plávať

Koncom roku 2021 nám na druhej strane mosta konečne otvorili termálne kúpele, na ktoré sa čakalo roky. Pod mestom Baden tryskajú zo zeme najstaršie známe termálne pramene Švajčiarska. Už pred 2000 rokmi založili Rimania okolo objavených žriediel osadu a pomenovali ju „Aquae Helveticae“. Dnešné kúpele nesú jednoduchý názov Fortyseven, toľko stupňov má totiž voda vyvierajúca z hĺbky zeme.

Dizajn v tvare prstov, ktoré vyčnievajú do neba nad riekou Limmat, navrhol známy švajčiarsky architekt Mario Botta. Na 1000 metroch štvorcových nájdete bazény s rôznou teplotou vody, sauny a wellnes priestor na masáže a terapie.

Prvý dojem nás nesklamal, ani neohúril. Fortyseven sú čisto relaxačné kúpele pre dospelých. V triezvo dizajnovom priestore nie je miesto ani pre hlučné deti, ani pre útulnosť. 

Čo sa rodín týka, tým bolo už na začiatku naznačené, že ak sa chcú jašiť, majú ísť do polhodinu vzdialeného termálneho kúpaliska Bad Zurzach, kde je o deti po všetkých stránkach dobre postarané a hluk tam nikomu nevadí.

Fortyseven sú kúpele na unavené nervy. Sterilná strohosť architektúry ich nevystaví silným vzruchom. Ak ste ale dieťa odchované na kráse piešťanských a luhačovických kúpeľov, budete sa tu zo začiatku cítiť cudzo ako vo vesmírnej lodi.

Viacerí z nás si musia na nové therme zvyknúť, najmä dámy, ktoré sa bez okuliarov vďaka miniatúrnym dizajnovým návestiam ľahko ocitnú uprostred pánskej sprchy. Na druhej strane, možno práve vďaka zlému značeniu príde k mnohým zaujímavým zoznámeniam. A čo nám po dvoch hlúpych rokoch pandémie chýba najviac? Predsa noví ľudia!

Preto volám: Bravó, Foryseven! Máme v tebe wellness oázu a zoznamovacie stredisko v jednom. Aby som ale novým kúpeľom nekrivdila, treba im uznať skrytú silu. Ak sa vo vonkajšom bazéne ponoríte pod hladinu, počujete zrazu tóny toho obrovského kolosu. Pri zvukoch čerpadiel a prúdov vyvierajúcich z hlbokej zeme pochopíte privilégium, ktorého sa vám dostáva.

Zem nám darovala kus svojich zázrakov a dovolila nám užívať ich a čerpať z nich energiu. Je čas vrátiť jej ju. Tento rok budeme hojiť rany na mnohých frontoch. Keď sa konečne odhodláme vytvoriť niečo nové, nech je to čosi, čo prinesie úžitok celej komunite. Ľuďom a miestam, na ktorých nám záleží. Majte úspešný rok, v ktorom sa nebudete báť snívať veľké sny.

Please follow and like us:
fb-share-icon
error

Páči sa vám tento blog? Zdieľajte ho s priateľmi :)