O vôňach pre mamy

Ako si pritiahnuť do života to, čo si želáte, a ako vyvoňať miestnosť, v ktorej sa má uskutočniť dôležitý rozhovor? Prezradí vám Dominika Dvoranová, pisateľka dnešného postu.

S Katkou nás spája novinárčina. Niekoľko rokov dozadu sme spolu sedeli v jednej redakcii ženského magazínu. Keď som neskôr odišla na rok do Belgicka a Katka sa odsťahovala do Švajčiarska, ostali sme v kontakte už len virtuálne. Dnes nás spája „iná“ práca – obe sme mamy v domácnosti v zahraničí. Volám sa Dominika a s manželom sme sa pred tromi rokmi presťahovali do Rakúska. Mamou doma som už skoro sedem rokov.

Toto leto som si uvedomila, že  som na seba akosi pozabudla. Išla som už príliš dlho v kolotoči práce a nedopriala som si dostatok oddychu. Videla som, že rodina je zo mňa nervózna. V mojom pohári energie ostalo totiž už len pár kvapiek. Musela som niečo zmeniť. Lenže ako som mala získať energiu, keď sme v zahraničí sami a celý deň som s deťmi? V tej chvíli som potrebovala viac, ako len čakať na večer alebo víkend, keď môže byť s deťmi aj manžel.

Terapia vo fľaštičke

Už dlhšie som mala doma kvalitné esenciálne oleje. Využívala som ich najmä pri nachladnutiach seba či detí. Vždy nám pomohli vyzdravieť bez návštevy lekárne či lekára. Začala som si o esenciálnych olejoch viac čítať a zistila som, že pomáhajú aj pri vyčerpaní, nervozite, strachoch – jednoducho sú fajn aj pre našu dušu. Hovorím si, super, prosím si byť viac pokojná a radostná! Čuchové nervy sú totiž priamo spojené s tou časťou mozgu, ktorá hrá kľúčovú úlohu pri spúšťaní emocionálnych reakcií. Každý esenciálny olej vďaka svojmu chemickému zloženiu ovplyvňuje určitú našu emóciou.

V hlavnej úlohe bazalka

Začala som teda esenciálne oleje používať inak. Stali sa súčasťou mojich denných rituálov a dnes už viem, že aj vďaka nim dokážem byť znova pokojná a radostná mama. Ako prvá mi prišla do cesty bazalka – olej obnovy. Odporúča sa pri pocitoch vyhorenia, únavy a nízkej životnej energie. To bolo niečo pre mňa! Začala som ju denne difúzovať spolu s citrónovým olejom. Vôňa esenciálneho oleja bazalky je veľmi intenzívna a stačí z nej kvapnúť do difuzéra jednu či dve kvapky. Zároveň som si ju začala potierať na oblasť nadobličiek, ktoré veľmi citlivo reagujú na stres v našom živote a my sa vtedy cítime vyčerpané. Výsledok? Môže to u nás vyzerať ako po výbuchu bomby a ja sa stále usmievam.

Môj tip: zarobte si do 10 ml roll-onu 20 kvapiek bazalky a dolejte frakciovaným kokosovým olejom – zjednodušíte si tak aplikáciu.

Bye-bye perfekcionizmus

Zároveň som túžila pustiť trochu kontrolu nad všetkým okolo. Chcela som viac dôverovať svojim deťom i mužovi, že aj oni vedia, čo majú robiť. Poznáte ten pocit, že všetko je len na vás a ak to neustriehnete, niečo sa stane? S tým som chcela pracovať. Na plecia si preto každý deň natieram vo frakciovanom kokosovom oleji zriedenú gaultériu (wintergreen – používam 10 kvapiek na 10 ml roll-on), ktorá je olejom odovzdania. Tento olej ma učí, že sa môžem nechať viesť životom. Doma u nás pravidelne vonia cypruštek (cypress), o ktorom sa hovorí, že je olejom pohybu a prúdu. Pomáha mi zmierniť moje perfekcionistické sklony. Čo si budem hovoriť, keď už máme deti, s touto vlastnosťou treba pracovať, inak naša energia ide rýchlo dole.

Na prvom mieste sú radosti

Okrem toho, že u nás denne voňajú esenciálne oleje, využívam „hluché“ chvíľky dňa, kedy robím niečo, čo ma teší a privádza na iné myšlienky, ako je zoznam domácich prác. Vraj takéto drobné denné rituály pomáhajú predchádzať pocitom vyhorenia. Tak to si prosím všetkými desiatimi! 

Každé ráno si prečítam dennú meditáciu a náhodne vybrané zamyslenie z knihy. Jednoducho zamestnávam myseľ pozitívnymi myšlienkami. Pretože, to na čo myslíme, to rastie. Po raňajkách som si dala záväzok prečítať každý deň jednu kapitolu z knihy. Pri rannej hygiene si doprajem minútku navyše a natriem si na telo voňavý krém s kvapkou levandule, ktorá pomáha zvlhčovať suchú pokožku. Popri varení obeda si púšťam obľúbený podcast. A k večeru znova zapínam difuzér s niečím upokojujúcim, napríklad zmes bergamotu, vetivera a levandule. 

Aromaterapia mi robí radosť. Cítim sa lepšie a som viac pokojná, ako nervózna mama. A to som si pre seba veľmi želala. Možno vás to inšpiruje a skúsite tiež zaradiť vône do svojho života. A hoci sme my, mamy v zahraničí, ďaleko od rodiny a pomoci, nemusíme na to byť sami. Dary prírody tu boli odjakživa a je len na nás, či ich využijeme.

Ktorá vôňa vám pripomína radosť? Tou by som začala ja. Pokojne mi o nej povedzte na Dominika (@momfromheart) • Instagram photos and videos na instagrame.

Moje tipy

Vyberte si kvalitné esenciálne oleje, ideálne s certifikátom CPTG, čo je certifikovaná terapeutická trieda. Vtedy viete, že každá šarža oleja je skontrolovaná a nenachádzajú sa v nej umelé látky, pesticídy, chemikálie, ani plnidlá. Esenciálne oleje z bežných obchodov toto spĺňať nebudú. S kvalitnými olejmi zároveň získate všetky informácie, ako ich bezpečne používať a ďalej sa môžete radiť, ako oleje používať. Veď len taký citrónový olej má minimálne 15 využití.

Ak máte malé bábätko do roka, používajte v difuzéri jemnejšie oleje ako je divoký pomaranč, citrón, čajovník, levanduľa a kadidlo. Difúzujte oleje kratší čas. S novorodeniatkom stačí len vydifúzovať miestnosť, keď v nej nie ste a vrátiť sa do izby, až keď je difuzér vypnutý.

Ak vám nejaký olej nevonia, znamená to, že s emóciou, na ktorú je určený, máte problém. Cielene si ho voňajte s nejakou afirmáciou – pozitívnym presvedčením. Keď sa vám začne jeho vôňa páčiť, viete, že ste na dobrej ceste.

 

Ďalšie moje obľúbené oleje pre mamy 

 

Divoký pomaranč: keď mi chýba radosť  

Je to výborný olej, ak si chcete pritiahnuť do života viac niečoho, čo si želáte – peňazí, lásky, zdravia, dobrej nálady. Citrusy dokážu zmeniť vašu náladu z depresívnej na veselú a plnú energie. Divoký pomaranč nás prepája s naším vnútorným dieťaťom. Podporuje našu hravosť a prináša do života viac spontánnosti. To sa s deťmi veľmi hodí. 

 

Levanduľa: keď sa chcem s mužom o niečom porozprávať

Hovorí sa o nej ako o oleji komunikácie. Levanduľa podporuje uvoľnenie napätia a pocitu skľúčenosti, ktoré pramenia zo strachu pri vyjadrovaní seba samého. Podporí v nás slová, ktoré budú vychádzať z duše.

 

Citrón: keď mám doma neporiadok 

Nestíhate upratať? Padá vám všetko na hlavu? Pár kvapiek esenciálneho oleja citrón a všetko sa vám bude javiť zrazu čistejšie. Zároveň sa odporúča pracujúcim mamám. Dokáže podporiť sústredenie.

 

Kadidlo: keď potrebujem vypnúť hlavu

Poznáte to, ľahnete si večer do postele a v hlave vám idú ešte myšlienky, čo zajtra uvariť, ako stihnúť nejakú schôdzku, čo treba nakúpiť a upratať. Na takéto situácie je perfektné kadidlo. Kvapnúť do dlane a zhlboka sa nadýchnuť. 

 

Zmes v roll-one: keď nemám energiu

Moje rána si už bez tejto zmesi neviem predstaviť. Preberie ma a zobudí aj po náročnej noci. Namiešala som si ju sama do 10 ml roll-onu – obsahuje 5 kvapiek mäty, 5 kvapiek divokého pomaranču a 5 kvapiek rozmarínu spolu s frakciovaným kokosovým olejom. Potieram si ňou chodidlá, krk a zápästia. Ak dojčíte malé bábätko, mätu, ktorá môže znížiť produkciu mlieka, by som nahradila citrónom.

 

 

Foto: archív Dominiky Dvoranovej a Chelsea shapouri on Unsplash

Please follow and like us:
fb-share-icon
error

Páči sa vám tento blog? Zdieľajte ho s priateľmi :)