O hľadaní vlastného rytmu

Kým ohnivá Brazílčanka spomalí na švajčiarske tempo, stojí ju to pár modrín.

Z Dayane Moreno Rodrigues srší energia na prvý pohľad, no trvalo hodnú chvíľu, kým sa naučila prijať nový štýl života. V jej rodnej Brazílii totiž všetko plynie celkom iným tempom, ako vo Švajčiarsku. Nevyčerpateľný životný optimizmus jej ale nakoniec pomohol zamilovať sa do tohto miesta na opačnej strane sveta a prijať pomalý švajčiarsky prúd s láskou. 

Sen o živote v zahraničí 

Tridsaťsedem ročná Dayane je marketingová expertka s takmer dvadsaťročnými skúsenosťami nielen v biznise, marketingu a sociálnych médiách, ale aj v psychológii. Ako čerstvú absolventku ju túžba za dobrodružstvom hnala na cesty.

„Hneď po skončení univerzity som sa s dobrou priateľkou vybrala na cestu po Európe. Prešli sme deväť krajín a štrnásť miest, videli sme prekrásnu architektúru, prírodu, zaujímavých ľudí,” spomína Dayane. Najviac jej učaroval Berlín pre jeho históriu a kozmopolitný život a Budapešť pre jej inakosť. „Mala exotickú atmosféru a celkom odlišný charakter od zvyšku Európy. Tá bola pre mňa najkrajším zážitkom.“

Po návrate do Brazílie nevedela nájsť Dayane pokoj. Vedela, že svet je príliš krásny na to, aby ostala na jednom mieste. Prešlo pár rokov a jedného dňa sa so svojím snom zverila novému priateľovi. Ten jej nadšenie zdieľal všetkými desiatimi a hneď po svadbe sa uchádzal o prácu v Európe. Kladná odpoveď prišla zo Švajčiarska. Dayane síce výhľad na prácu vo Švajčiarsku nemala, ale do budúcnosti hľadela s nadšením. Sťahuje sa do Európy! Mladomanželia pobalili pár najdôležitejších vecí a zvyšok predali. Začínala sa nová kapitola.

 

Dayane priletela z mesta Curitiba, dvojmiliónovej metropoly, do najväčšej dediny Švajčiarska.

Môj rytmus vyzerá inak

V januári 2019 nasledovala Dayane svojho manžela Alessandra do Švajčiarska, kde pár mesiacov predtým začal pracovať pre firmu vo Wettingene. Keď nastupovala na lietadlo v rodnom meste Curitiba, dvojmiliónovej metropole na juhu Brazílie, v krvi jej ešte prúdili dôverné horúce rytmy. Cestovateľku s dvoma mačkami a dvoma kuframi privítal zimným chladom sivý kantón Aargau. Doma zanechala rodinu, priateľov a skvelú prácu.

Štyri roky pracovala pre „O Boticário“, najväčšiu kozmetickú firmu na svete poskytujúcu franchise. Bol to jej rušný a bezpečný prístav, tam bola šťastná . Zo sna o živote v zahraničí sa prebúdzala do ostrej reality.

„Zaľahla na mňa ťažoba. Tak, ako narkomanovi chýba droga, chýbala mi pulzujúca energia môjho mesta. Trpela som a plakala takmer každý deň. Bola som ako zombie. Moje telo bolo vo Švajčiarsku, ale srdce a duša v Brazílii.”

Dayane sa vo svojom živote snažila vždy všetko predvídať a plánovať. To isté malo platiť aj o novej krajine. V prvom roku sa naučí po nemecky, potom si nájde prácu v niektorej z lokálnych start-upových firiem a všetko bude dobré. Ukázalo sa však, že oba plány sú na ňu priveľa. Dayane zrazu pochopila, že život vo Švajčiarsku je v porovnaní s jej predchádzajúcim životom ako noc a deň. Nevedela si zvyknúť. Pomalý život ju ubíjal. Táto krajina zďaleka nemala jej rytmus. Na žiadosti o prácu dostávala iba odmietavé alebo žiadne odpovede. Roky štúdií a impozantný životopis zrazu v cudzej krajine nič neznamenal.

 

S kočíkom cez koronový rok

Manžel Alessandro cítil a videl jej zúfalstvo. Obaja sa po dlhých rozhovoroch rozhodli dať voľný priebeh prírode a pokúsili sa o bábätko. Mali šťastie. Koncom roku 2019 sa narodil zdravý a prekrásny chlapček, mladá rodina si vychutnávala šťastie.

Dayane ľúbila svojho syna nadovšetko, predsa však cítila, že jej energia presahuje povinnosti mladej matky. Keď mal synček tri mesiace, začala pracovať z domu. V Brazílii si stále udržiavala dosť kontaktov. Nič jej nebránilo podporovať brazílske spoločnosti, začala teda budovať online vlastné marketingové poradenstvo. Odpadol tak aj stres z učenia sa nemčiny a Dayane začala znovu nachádzať samú seba. Na jar 2020 sa akoby prebudila z ťažkého sna. 

„V tú jar som konečne otvorila oči a rozhliadla som sa okolo seba. Všetko kvitlo. Povedala som manželovi, čo už dávno vedel: Je tu nádherne.” 

Svetom sa však začal šíriť vírus. V momente, kedy sa Dayane konečne s radosťou nadýchla sviežeho švajčiarskeho vzduchu, ľudia sa zamykali vo svojich domovoch. „Našťastie pre mňa, zrazu každý zistil, že online priestor prináša podnikaniu mnohé výhody. Digitálny svet zažíval boom. Firmy sa museli naučiť vylepšiť svoju prezentáciu na webe. Moje schopnosti a vedomosti som konečne mohla naplno nasadiť.”

Žiadny šéf mi nevraví, čo mám robiť

Dayane dnes radí firmám po celom svete, aj vo Švajčiarsku. Pomáha budovať ich značku a digitálnu stratégiu. Učí podnikateľov a spoločnosti, ako prezentovať svoje hodnoty vo virtuálnom priestore a ako vylepšiť služby klientom.  Dayane je sama sebe šéfkou s vlastným časovým rozvrhom. Švajčiarsko jej dalo dôležitú lekciu. 

„Energia tohto miesta mi ukazuje, že šťastie je ukryté v každodennosti. Tu ku šťastiu veľa vecí nepotrebujem. Rada sa stretávam s priateľmi, rada trávim veľa času so svojou rodinou. Keď sa s tebou rozprávam, som mysľou prítomná, som tu s tebou. Nemusím rozmýšľať nad tým, či mi doprava cestou späť do práce nezničí plány.”

Tri roky od príchodu do Švajčiarska s dvoma kuframi, strachom a nádejami, prebleskne v Dayaniných pekných očiach smutná spomienka. Vie, čím všetkým si prisťahovalkyne musia prejsť. Dnes je ona tou, ktorá pomáha, poradí a inšpiruje nás ostatné.

„Na začiatku som bola celkom stratená. Netušila som, ako vystavať čosi od úplného začiatku. Nebola som si istá ani svojimi schopnosťami, ani skúsenosťami. Všetko, čím som bola predtým, bol len odraz môjho okolia. Tu ma zrazu nič neovplyvňovalo. Žiadny šéf mi nevravel, čo mám robiť. Mala som všetku voľnosť sveta a nevedela som si s ňou dať rady. No v momente, keď som pochopila, že som jedinečná, že viem skutočne dosť a môžem pomôcť iným, vtedy som pochopila, že dokážem byť sama sebe paňou. A že dokážem dosiahnuť všetko, po čom túžim.“

 

Foto: archív D. M. R. a Ella Lacey Photography

 

Please follow and like us:
fb-share-icon
error

Páči sa vám tento blog? Zdieľajte ho s priateľmi :)