O kráse tvrdohlavosti

Som netrpezlivé baranisko. Nehaňte ma hneď. Chápem, že baranov nemá veľa ľudí v láske pre ich výbušnosť a krutosť. Ja som ale baran milý. Kričím iba na svoju rodinu. Výbušná som iba pri očividnej neprávosti. Naozaj sa snažím kontrolovať. Ale s netrpezlivosťou a tvrdohlavosťou, hlavnými baraními črtami, mám kríž. Chcem mať všetko a hneď.

Čakanie v radoch? Zabite ma! Čakanie na odpoveď na dôležitý projekt? Obhryzené všetko v okolí sto metrov. Niekto urazil mňa alebo moju rodinu? No počkaj, ty svi…! Lalala. Experti radia počítať do desať. Pre mňa platí do stovky. Pomaly vypúšťam paru. Verte mi, ťažko sa takto žije. Takíto ľudia by napríklad vôbec nemali piť kávu. Už som ju nahradila zeleným matcha čajom, ale dlho mi to nevydržalo. Káva je moja pohonná hmota, s ňou prichádzajú nápady. Tvrdohlavo nástojčivé nápady.

Uplynulé dva týždne boli náročné.

Nevyšiel mi projekt. Jeho uskutočnenie záviselo od ďalšej osoby a ja som nemala dobrú stratégiu, aby som danú osobu presvedčila. Na odpoveď som čakala mesiac.

Hneď nato ma blízky človek obvinil z márnivosti, lebo som sa po štyridsiatke rozhodla splniť si sen a dať si za drahé peniaze napraviť krivé zuby. Už dva týždne nemôžem poriadne rozprávať, spievať a jesť, lebo ma ten prekliaty moderný strojček boľavo brzdí. Zvykám si, ale za splnenie dávneho sna musím mať papuľku spútanú trinásť mesiacov!!!

Navyše v škole koluje vírus a ja som dostala s prepáčením hnačku, čo bola povestná aj doslovná posledná kvapka. Aspoň tá šla rýchlo.

Keby ste ma počas uplynulých dní stretli, nebola by som bohvieaký parťák. Cítila som sa ako lúzer. Navyše hladný a ubolený lúzer. A to som iba pred týždňom plávala na obláčiku presvedčenia o vlastnej úžasnosti. Nevyšiel mi projekt na prvýkrát a na krásny chrup budem v bolestiach čakať vyše roka.  

Na scénu ale veľmi rýchlo nastúpila tvrdohlavosť. Nie je predsa možné, aby ma jeden neúspech a trochu bolesti zas hodili na začiatok. To teda nie! Nenadarmo sa brvnu, ktoré rozbíja obrovské vráta, hovorí baranidlo. Skúsim to inak. Cez víkend som sa otriasla, povykrúcala som sa s deťmi na jarmočných kolotočoch a hneď v pondelok som zavolala trom najinšpiratívnejším ženám, ktoré poznám, s návrhom na pokec. Po našom dynamickom stretnutí vidím veci v krásnom novom svetle. Projekt pomoci bude, aj keď to trochu potrvá, lebo sa musím ešte veľa učiť. Že už nie som najmladšia a čas beží?  Zabudla som vám povedať, že tu budem najmenej do osemdesiatky. Taká som ja tvrdohlavá.

Bol raz jeden film, volal sa Forrest Gump. Ten film takmer nevznikol. Knihe nik neveril, iba jedna producentka. Nebolo naň dosť peňazí, preto sa režisér Bob Zemeckis aj herec Tom Hanks vzdali kusu svojho honoráru, projekt čiastočne sami odfinancovali, lebo tvrdohlavo verili, že výsledok bude fenomenálny. Na jeho realizáciu sa čakalo dlhých desať rokov – strašné čo i len pomyslieť. Film sa stal jedným z najúspešnejších v histórii filmu. Pozrite si o ňom dokument na Netflixe pod sériou „The Movies That Made Us“, je to zážitok.

Skvelé veci sa nerodia ľahko. Učím sa čakať. Vraj čakať na skvelé veci sa oplatí. Treba vraj aj skúšať klopať na milión dverí. Alebo tie dvere rozbiť – podľa povahy. A tiež pomáha pochopiť, kde je naša energia investovaná zbytočne. Vtedy radšej odísť a ušetriť ju na niečo, čo dáva väčší zmysel.

Namiesto visenia na neúspechoch a konfliktoch, ktoré sa stali, chyťte sa jednej jedinej veci, ktorá sa vám za posledný týždeň podarila. Tej veci sa držte a stavajte na nej, neprestávajte skúšať. Ako dieťa, ktoré sa naučí chodiť. Už ste nejaké videli, ktoré by po prvom páde povedalo: “kašlem na to”? Prajem vám veľa trpezlivosti na ceste za vašimi snami a dosť tvrdohlavosti, ktorá vám nedovolí vzdať sa.

„A pak jsem dostal nápad, že si půjdu zaběhat. Utíkal jsem na konec cesty a tam mě napadlo, že bych mohl až na kraj města. Pak jsem si řekl, že bych mohl běžet přes celej okres a když už jsem byl tak daleko, rozhodl jsem se to vzít přes celou Alabamu.“

Forrest Gump, 1994

 

 

 

 

 

 

Forrest Gump běh – YouTube

Tit. foto: Ella Lacey Photography

Please follow and like us:
fb-share-icon
error

Páči sa vám tento blog? Zdieľajte ho s priateľmi :)