O prekrásnom roku

Psychológovia z rôznych krajín sa zhodujú, že písanie je vynikajúcou terapiou. Písaním si upratujeme myšlienky a presúvame bremeno z pliec na papier. Ľudia, ktorí si roky píšu denníky, dokážu v spätnom pohľade pochopiť svoj vývoj, prípadne si uvedomiť, koľko sprostostí je mladý človek schopný urobiť. Práve na sprostostiach sa však učíme.

Istá rodinná kríza mi opäť vložila pero do ruky. Z krízy sa pred rokom narodila Švajčiarska krava, ktorá mala byť pôvodne určená iba rodine a priateľom. Tí ju ale poslali ďalej a zrazu sa mi začali ozývať celkom neznámi ľudia s prekrásnymi reakciami. Kravka si poskočila, šťastná, že robí ľuďom radosť. Chce v tom pokračovať aj naďalej. 

Nie som klasický bloger, ktorý behá po Švajčiarsku krížom-krážom. Neinformujem každý týždeň o najnovších švajčiarskych trendoch, na to vám s radosťou odporučím moju obľúbenú Švýcarskou drbnu Švýcarská drbna – žijeme, pracujeme, podnikáme ve Švýcarsku (svycarskadrbna.com) alebo na cesty Our Swiss Experience – Naše švýcarské zážitky.

Píšem o našej rodine a o tom, čo mám na srdci. Píšem príbehy ľudí, ktorých stretnem, pretože príbehy ma fascinujú. Za ten rok sa toho nazbieralo dosť, ale za tieto štyri posty ste mi poslali najkrajšie slová. Nech sa páči, tu sú úryvky z nich. Ďakujem za vašu priazeň, za každú jednu správu. Oslavujem rok prekrásnych stretnutí. 

Vaše 4 naj

O náhodách, ktoré si vás nájdu – Švajčiarska krava (svajckrava.com)

“Ešte v budove Plus 7 dní, kam som do redakcie Emma ťahala svoje obrovské brucho do začiatku ôsmeho mesiaca tehotenstva, sme mali úžasnú recepčnú Valiku. Tá sa ma pri poslednej rozlúčke opýtala, kamže sa to vlastne sťahujem. Lausanne? Vážne? Veď neďaleko Lausanne žije jej dcéra Nina s manželom a tiež je tehotná, určite sa novej spoločnosti poteší. Náhodička číslo 1.”

O hausfrau, ktorá konečne pochopila – Švajčiarska krava (svajckrava.com)

“Švajčiarsko 7. februára oslavuje päťdesiate výročie volebného práva žien. Už týždne sledujem rôzne debaty a články k tejto téme a pozorujem, čo sa okolo mňa deje. Žijem tu desať rokov. Desať rokov som ženou v domácnosti. Som prototyp čohosi, čoho sa chceli Švajčiarky zbaviť. Príliš dlho totiž nejestvovala alternatíva. Hoci v dejinách má táto krajina dôležité ženy, lekárky, právničky, svetovo známe spisovateľky, oficiálne akoby nejestvovali. Najbežnejší model bol: muž v továrni, na statku, či v kancelárii, žena doma. K verejnému životu sa dámy zákonne vyjadrovať nemohli, a to až do roku 1971, prípadne do roku 1990, kedy aj v poslednom švajčiarskom kantóne konečne uzákonili ženské volebné právo.”

O desiatom prvom auguste – Švajčiarska krava (svajckrava.com)

“Pred rokom, počas lockdownu, mi šlo za Slovenskom srdce roztrhnúť. Chytil ma azda najväčší smútok za rodnou krajinou za tých uplynulých desať rokov. Bála som sa o rodičov a priateľov, ale nemohla som sa zdvihnúť a cestovať späť. Od ľudí na Slovensku som si za tie roky vypočula veľakrát, prečo sa nevrátim, keď mi to tam tak chýba. Myslím, že iba odídenci dokážu pochopiť schizofréniu vysťahovalcov. Nikde nie ste poriadne doma, ste stratení v stratosfére a občas vás to tiahne jedným, občas druhým smerom. Nenadarmo sa vraví, že najšťastnejší sú tí, ktorí si nemôžu vyberať. Mať možnosť voľby je to najťažšie na svete, vždy ste v neustálych pochybnostiach, či ste si zvolili správne.”

Slovenská nomádka, alebo príbeh neuveriteľných stretnutí. Časť 1. – Švajčiarska krava (svajckrava.com)

“Predstavte si, že vám zrazu príde správa od spolužiačky, ktorú ste dvadsať rokov nevideli. Pozýva vás do Facebookovej skupiny, v ktorej učí, ako zlepšiť svoj život. Pozvanie prijmete, lebo spolužiačku po toľkých rokoch radi vidíte, ale kurzu veľmi nedôverujete. Veď takých už bolo! Lenže potom do seba zapadnú dieliky puzzle tak, že sa nestačíte čudovať, čo sa s vami deje. Navyše spoznáte príbeh, ktorý je lepší ako akékoľvek „Jedz, modli sa a miluj“.”

 

Ak si myslíte, že by tento blog urobil radosť komusi ďalšiemu, neváhajte sa s ním podeliť. Švajčiarska krava vám bude vrúcne naklonená.

Tit.foto: Ella Lacey Photography

Please follow and like us:
fb-share-icon
error

Páči sa vám tento blog? Zdieľajte ho s priateľmi :)