O trénerke, ktorá ma zachránila

 

Keď vám telo prestane slúžiť, hoci vám lekári tvrdia, že ste zdraví, treba to vziať z iného konca. Poprosila som o pomoc dávnu priateľku, ktorá sa naučila chápať telo zvonku aj zvnútra.

Jana Pašková Beattie (42) pochádza z Prešova, no spoznali sme sa v Bratislave v redakcii časopisu Emma, kde sme si spolu delili malú kanceláriu. Bolo nám tam v istom momente pred vyše desiatimi rokmi tak tesno, že nás to vystrelilo do sveta – mňa sem, do Švajčiarska a Janu do Kanady ako redaktorku a korešpondentku. To však nebolo jej pravé poslanie, Jana totiž neobsedí. Tu je jej príbeh.

Ako si sa vlastne stala trénerkou a nutričnou poradkyňou v Kanade?

Pohyb bol v mojej krvi odmalička. Vždy som sa chcela stať novinárkou alebo učiteľkou telocviku.

Do Kanady som prišla ako slovenská novinárka, ale keďže som sa rozhodla usadiť sa tam, potrebovala som kariérnu zmenu. Ľudia, čo ma spoznali, mi radili, aby som sa stala osobnou trénerkou. Začala som teda študovať a v roku 2014 som sa oficiálne stala certifikovanou osobnou trénerkou. Certifikátom to ale neskončilo. Hltala som viac a viac vedomostí a zbierala viac skúseností. Do svojho “repertoára” som si pridala množstvo iných certifikátov, vrátane rôznych nutričných kurzov. 

To znamená, že nie každý, kto vie cvičiť, vie aj pomáhať. Vzdelávanie v tejto oblasti asi nikdy nekončí, však?

Práve preto, že som chcela ľuďom svojimi vedomosťami pomôcť, neprestala som sa učiť. Chcela som byť vždy lepšia v tom, čo robím, aby moji klienti videli výsledky.

Na mojej práci sa mi páči, že vidím, ako môžem byt ľudom nápomocná. Viem im poradiť v strave a nielen fyzickom, ale aj mentálnom zdraví, pretože to všetko ide ruka v ruke. 

Prečo si sa rozhodla pre keto-štýl stravovania?

Počas svojho života som skúsila kadečo. Od skorých rokov som prešla rôznymi diétami. Skúsila som jedálniček, kde som konzumovala vysoký podiel proteínov, alebo boli časy, keď som nejedla mäso vôbec…

Keto som nasadila, keď som sa pripravovala na fitness súťaž v “natural ” divízii v kategórii bikiny. Také čosi som chcela vyskúšať už dávno.

S kolegyňou, ktorá ma na súťaž pripravovala, sme skúsili tradičné menu: kura, ryža, brokolica a veľmi nízky obsah tukov. No nebolo to nič pre mňa. Mala som ustavične príšernú náladu, nedarilo sa mi chudnúť a neprestajne som mala pocit, že som hladná a podráždená. Preto sme prešli na štandardné keto a stal sa zázrak. Tuk z tela išiel dole, svaly zostali. Zlepšila sa mi nálada a necítila som hlad. Odvtedy viem, že je to pre mňa životný štýl, ktorý viem praktizovať väčšiu časť môjho života.

 

V bikiny súťaži, tzv. naturálnej divízii, vyhrala Jana 5. miesto !

Si v tomto štýle na seba prísna, alebo ho aj porušuješ?

Samozrejme, že keto niekedy aj poruším, veď som človek ako každý iný. Ale po čase zas cítim, že priberám alebo sa mi v tele znova rozbiehajú zápaly.

Vtedy sa opäť vraciam ku keto alebo nízko-uhľohydrátovej strave. Veľa zeleniny, zdravé tuky, vajcia, kvalitné mäso, ryby a moje domáce keto koláčiky. Tie sú hitom v rodine. Je to veľmi zdravý životný štýl, ak sa dodržiava správne. 

Chudnú ženy po 40-ke inak?

Každý reaguje inak, pretože metabolizmus, hormóny, pohyb, zdravie, životný štýl a strava sú u každého iné.

Ale vo všeobecnosti, ženy bližšie k menopauze začínajú mať problém s váhou. Môže to byť hormónmi, ale mnohokrát je to nedostatkom pohybu a veľmi zlou stravou, ktorú ženy roky rokúce praktizovali.

Vtedy musíme urobiť zmeny, naštartovať telo, upraviť hormóny. To všetko sa dá kvalitným jedlom. Treba vtedy zabudnúť na všetky “umeliny” a vysoko spracované jedlá.

Každý klient ale potrebuje individuálny prístup a rovnaká formula nefunguje pre všetkých. 

Na čo si máme dávať do budúcnosti pozor, keď sa nám už podarilo schudnúť?

Dodržujte kalorický príjem a sledujte, čo a koľko jete. Pohyb je základ zdravia, mentálneho a fyzického, ale strava zohráva veľkú úlohu aj vo výkyvoch nálad. Menej cukrov a menej uhľohydrátov, kvalitné tuky a mierny prísun bielkovín spolu s pohybom pomáha mojim klientom i s depresiou či stavmi úzkosti.

 

Viac o Jane, o jednotlivých typoch cvičenia a zdravých receptoch nájdete na Facebooku pod „Strong Fit Well – Personal Training, Nutrition“ (4) Strong Fit Well- Personal training, Nutrition | Facebookalebo na Instagrame pod @strongfitwell.

 

Please follow and like us:
fb-share-icon

Leave a Reply

error

Páči sa vám tento blog? Zdieľajte ho s priateľmi :)