O liečivých účinkoch ragby na dievčatá a ich rodičov

Načo je pubertiačkam ragby, sto rokov šišatej lopty na Slovensku a čo s tým má spoločné Ferdo Mravec.

Ragby hrajú baby? Nemyslíš vážne! 

Na najčastejšiu reakciu okolia sme si za posledný rok zvykli. Pravdupovediac, ani mne sa nechcelo veriť, že by tento silno kontaktný šport moju staršiu dcéru zaujímal. Dlho mala rada svoje pohodlie a Roblox na počítači. Navyše, jediné ragby, ktoré sme poznali, bolo o mohutných chlapoch váľajúcich sa v bahne. Ale potom prišli problémy v škole. Pohádala sa s najlepšou kamoškou a púšťala sa do bitiek s chalanmi. 

„Prečo sa biješ, Miška?“ 

„Keď oni sa mi vysmievajú, že nemám dobrú nemčinu.“

V triede plnej cudzincov je táto výzva na konflikt dosť chabá, ale nech ju provokuje ktokoľvek, nechcem, aby sa z môjho dieťaťa stala bitkárka. Počas lockdownu to šlo s jej náladou ešte viac z kopca. Začala sa u nej predčasne puberta, z plaču do smiechu a späť za päť sekúnd. Súrne sme potrebovali šport, ktorý by chytil celú túto zmätenú energiu a v priateľskom zápase z nej spravil eufóriu. Kung-fu, ktoré cvičila ako malá, ju po roku a pol prestalo baviť. Chýbala jej podpora tímu. Kým sme sa ale k ragby dostali, chvíľu to trvalo. 

Veľa miestnych deciek hrá tenis, futbal, hokej, niektorí jazdia na koni a zopár jazdí do blízkeho trampolínového centra vyskákať si zlosť. Dievčenské aktivity ako balet a gymnastika Mišku nenadchýnajú. A čo tak ragby? 

Kamoška Sarah mi dala chrobáka do hlavy. Narodila sa v Anglicku, rodisku ragby a sama hrala v dvadsiatich za anglický tím v Richmonde. Ragby považuje za jeden z najlepších športov pre dievčatá.   

„Ragby podporuje odolnosť. Zvalia ťa na zem? Vstávaj a hraj ďalej! Zároveň vieš, že sa na svoj tím môžeš spoľahnúť.“ Sarah Farrell už trénovala aj svoje dcéry. Ragby malo u nej na roky pauzu kvôli tehotenstvám a trom malým deťom, no vo Švajčiarsku si na ňu počkalo.

Tu sa k nemu vrátila takmer náhodou. Pri prechádzke nad dedinou stretla ďalších krajanov a ktosi z nich mal na sebe tričko ragby klubu. Hneď sa dali do reči a vysvitlo, že vo vedľajšej dedine je klub s dvadsaťročnou tradíciou. Tam dnes trénuje juniorov a našu Mišku.

 

 

 

„Würenlos klub je ako rodina, je tam skvelá atmosféra,“ potvrdzuje Sarah to, čo som si všimla hneď na začiatku. Do medzinárodnej ragby famílie nás prijali mimoriadne srdečne. Mamy trénujúcich detí, ale aj tréneri, pochádzajú z celého sveta. Napočítala som Anglicko, Japonsko, Malajziu, Poľsko, Spojené štáty, Južnú Ameriku, Taliansko, Francúzsko, a teraz už aj Slovensko. Na piatkový večerný tréning si ragby mamy rozložia na okraji ihriska stolík a stoličky a vytiahnu dobroty od výmyslu sveta. Deti si v pauze medzi tréningom chodia čosi zobnúť a počas letných podvečerov ostávame všetci trochu dlhšie. Rodičia debatujú, pubertiačky sa doťahujú a drobci sa naháňajú. Idylka.

Ako je ale na tom slovenské ragby?

Až doteraz mi nenapadlo zistiť si o ňom čosi viac, no teraz čítam a žasnem. Vedeli ste, že celkom prvý ragby klub v Československu založili v Bratislave takmer pred sto rokmi? Rýchlo sa rozšíril do Čiech aj na Moravu a jedným z najväčších nadšencov, organizátorov a trénerov sa stal Ondřej Sekora, tvorca známej postavičky Ferdo Mravec. Dnes nájdete ragby klub na bratislavskom ihrisku zvanom pitch na Trnavskej ulici. Dočítala som sa aj o kluboch v Piešťanoch a Košiciach.

Viac sa dozviete tu:

Rugby – História – Od dávnej histórie až po súčasnosť slovenského rugby. (slovakrugby.sk)

Náš tím dorasteniek za klub Würenlos hrá v červeno-modrých tričkách. Také čosi treba vidieť!

Ragby je dnes jedným z najrýchlejšie rastúcich športov. Pozor, nemýľte si ho s americkým futbalom, ktorý poznáte z filmov. Ten má iné pravidlá, hoci sa vyvinul z anglickej klasiky. Klasické ragby priťahuje stále viac dievčat. Momentálne ho vraj na celom svete hrá 2,3 milióna ženskej populácie a poviem vám, vidieť hrať baby naživo je neopísateľný zážitok. Opantá vás zmes nadšenia, energie, sily a hrdosti, lebo v ragby je všetko, čo opisuje históriu ženy. Prekonať prekážky a vytrvalosťou a dôvtipom sa dostať k víťazstvu.

Pozrite si haka hráčok z Nového Zélandu. Haka je tanec domorodcov na odstrašenie nepriateľa, a práve v ňom si tieto bojovníčky nabíjajú baterky. Možno preto sú vo svete považované za jeden z najlepších tímov.

Ak teda máte doma zmätenú tínedžerku, dajte ju na ragby. Naučí sa tam vychádzať s každým. Ragby je totiž mimoriadne rovnostný šport. Rovnaké pravidlá platia pre všetkých. Do veku štrnásť, pätnásť rokov trénujú decká v zmiešaných družstvách, mladší, starší, chlapci aj dievčatá. Každý si tam zvýši sebadôveru, lebo na ragby pozície sú potrebné rôzne typy hráčov. Pomalší siláci bránia svoj tím vlastným telom, rýchli a svižní bežci sa zas s loptou prepletajú k cieľu. V tíme pätnástich hráčov si každý nájde svoje miesto. A nepotrebujete naň vynakladať kopec peňazí. Stačí vám zaplatiť malé členské, kopačky, helmu a kryt na zuby. Toto nie je šport na predvádzanie statusu.

Niekedy mám pocit, že ragby vzniklo pre Mišku. Moja takmer jedenásťročná dcéra je ako strom pevne vrastený do zeme. Nezdvihnete ju. Najviac ju baví zápasiť s tatom a už ako bábätko mala mimoriadnu silu, keď zanovito žiadala o nekonečné dávky materského mlieka. Odkedy povalila prvého súpera na ihrisku, do ragby sa zaľúbila.

Na začiatku sa ešte stávali situácie, kedy sa chcela pred chalanmi predviesť. V parku sme stretli známych s dvomi synmi a loptou.

„Ukážem ti, ako sa hrá ragby. Chceš?“ postavila sa Mišelina pred staršieho, o pol hlavy vyššieho chlapca. Jasné, že chcel, no netušil, na čo sa nechal nahovoriť. Podala mu loptu a nakázala mu bežať s ňou na kraj parku. Ak to dokáže, vyhral. Chlapec sa už v behu tešil z ľahkej výhry, no v tom ho zrazu Mišelina zozadu oblapila, zvalila na trávu a loptu mu s víťazoslávnym úsmevom vzala. Chlapec bol v takom šoku, že utekal k mame so slzami na krajíčku a ja som si vyslúžila chladný pozdrav na rozlúčku od jeho rodičov. Miška nechápala, prečo plače, veď tak to v ragby chodí. V klube potom do tréningu pridali vetičku: neskúšať ragby triky na nikoho, kto o ragby nemá šajnu.

Bezpečné techniky zvalenia hráča vyzerajú takto:

(181) Rugby Tackle Tips & Drills – Part 3 Linwood Rugby 2018 – YouTube

Odvtedy prešiel rok a dieťa mi na pravidlá hry dorástlo. Dokonca natoľko, že keď začala sezóna zápasov, nemala problém pridať sa k čisto chlapčenskému tímu z cudzieho mesta a zaskočiť za zraneného hráča. Príjemný bazilejský tréner ju pozdravil arabským pozdravom s rukou na srdci a vyzval hráčov, aby ju kolektívnym skandovaním prijali medzi seba. Odohrala s nimi tri zápasy a ja som svoje kedysi pohodlné dieťa vôbec nespoznávala. 

Sezóna sa nám pekne rozbieha, korona-zákazy sa uvoľňujú, na pitch už púšťajú divákov. No aj predtým, keď sme našu dcéru mohli pozorovať iba z diaľky ďalekohľadom, bola neprehliadnuteľná. Vial za ňou chvost červených vlasov, do kopy tiel sa pre loptu vrhala ako za pokladom a vychutnávala si vášeň pre zvalenie súpera, takzvaný tackling, v ktorom je vážne dobrá. Po zápase vždy napriek únave žiari ako stovatovka. Negatívna energia je preč a nezáleží na tom, či jej tím vyhral, alebo prehral. Na konci sa aj tak všetci spolu odfotia a uznanlivo pozdravia. Hráči aj hráčky sa rešpektujú, nik sem neprišiel súpera ponížiť.

Ragby je láska. Živelná, oduševnená a je pre všetkých. Učí akceptovať každé pohlavie, rasu, každý typ postavy, každú národnosť. Po koronovom roku plnom frustrácie je najlepším spôsobom, ako si vybiť energiu a premeniť ju na čistú radosť z hry. Naše deti, ale aj my rodičia, to práve teraz potrebujeme. Pripomenúť si, že šport a sila komunity zase raz dokážu uzdraviť svet.

 

Tit. foto: Rugby Club Würenlos

 

 

Please follow and like us:
fb-share-icon

Leave a Reply

error

Páči sa vám tento blog? Zdieľajte ho s priateľmi :)