O malých záhradných vraždách

Široko-ďaleko nenájdete upravenejšiu záhradu, ako tú našu! Pozor, nechválim sa! Nie je moja, iba si prenajímame byt v žltom dome uprostred nej. Kúsok záhrady môžeme využívať, ale veľmi opatrne. Je totiž pýchou našej domácej, energickej a veselej sedemdesiatničky. V jej byte, aj okolo domu, má všetko svoje miesto. Fialky, muškáty, solárne svietidlá, farebné kamene a dekorácie sú pravidelne rozmiestnené, farebnosť optimálne zladená. Odkedy domáca predala podnikanie, obchod s kompletnou výbavou pre bábätká, nájdete ju väčšinou kľačať na penovej podložke v ktoromsi záhradnom kúte, alebo pri tlačení kočíka s niektorým zo šiestich vnúčat. S oboma činnosťami jej pomáha manžel. Ten má na starosti dokonalý trávnik, obrovské ružové kríky a opravy každého druhu. Osemdesiatročný pán je presvedčený, že vnúčatá a záhrada mu zachránili život. Počas pandémie totiž bojoval s rakovinou pľúc, no pred mesiacom mu nadšený lekár gratuloval k úspešnej liečbe. Ako je také niečo možné, som pochopila po prečítaní tohto prekrásneho článku o terapeutickej záhrade.

Léčivá moc zahrady: jaké druhy květin, barvy a prvky mají… | iReceptář.cz (ireceptar.cz)

 

Naša domáca však s príchodom teplejších dní čoraz častejšie zazerá na susednú záhradu. Tá symbolizuje všetko, čím ona opovrhuje. Džungľa za plotom si rastie, ako chce, nik sa o ňu nestará. 

Džungľa nie je opustená, má majiteľku. V domčeku uprostred nej žije učiteľka zo základnej školy, atraktívna single päťdesiatnička. V jej záhrade rastie všetko, čo spôsobuje alergie, o tom je naša domáca presvedčená. Aj učiteľke kedysi naznačila, aby sa liesky pri plote a jelše pri bráne zbavila. Učiteľka by však neublížila ani chrobáčikovi, nieto stromu. Živé tvory to vedia a užívajú si v jej záhrade slobody. Vistéria sa už bez zábran šplhá na strechu, tulipány si vystreľujú ledabolo medzi trávou a severné vlhké kúty spokojne obsadil mach. Občas je v džungli rušno, najmä, keď učiteľka pozve svoju triedu tretiakov na grilovačku alebo pozorovanie rastlín a chrobákov.

 

 

Naša domáca má deti rada, ale pre džungľu ako učebnú pomôcku pochopenie nemá. Najradšej by sa susede ponúkla a celú jej záhradu pretvorila na svoj obraz. Cítim, že džungľu pozoruje s vášňou experta na drahokamy. Vie, že by ten pozemok dokázala vybrúsiť do majstrovského šperku, ak by jej to dovolili.

Nič také sa však nestane, suseda nie je jej priateľka. Vo Švajčiarsku sa do otvorených konfliktov púšťa málokto, preto sa domáca učiteľke nikdy otvorene nesťažovala. Jediný spôsob, ako dáva najavo svoju nevôľu, je zabíjanie škodcov prekračujúcich hranicu džungle.

Začiatkom leta vyťahuje domáca záhradné nožnice a púšťa sa do boja proti armáde slizkých slimákov bez ulity, slizniakových bezdomovcov. Plazia sa podvečer nehlučne spoza plota a hľadajú, do čoho by sa pustili. Domáca len na to čaká. Keď sa ocitnú na jej pozemku, nemilosrdne ich prestrihne napoly. Netuším, ako je tá jemná duša s láskou pre motýľové dekorácie schopná vraždy. Dáva si ale vždy  záležať, aby ju bolo počuť až u susedov, keď mi opisuje smrtonosné záhradkárske triky. Hľadala som rôzne metódy ničenia slizniakov, od rozsypania vaječných škrupín, slamy či pilín okolo rastlín, sypanie soli, kávy či ovsených vločiek, dokonca topenie v pive a skutočne, o strihaní sa našla tiež zmienka. Táto metóda je však podľa odborníkov kontraproduktívna, keďže slizniaky trpia, ach bože, kanibalizmom. Rozpoltení druhovia ich labužnícky priťahujú. A moja domáca to s najväčšou pravdepodobnosťou vie. Lepší akt pomsty si na švajčiarske pomery neviem predstaviť.

Myslím, že o chvíľu budeme aj tak riešiť otvorený konflikt. K učiteľke sa späť sťahuje jej rozvedená dcéra s dvomi malými deťmi, šesťročným chlapcom a štvorročným dievčatkom. Chlapec je veľmi tichý, nežnej povahy, no dievčatko je jasná divožienka. S radostným pokrikom trieli cez džungľu a lezie na všetko, na čo sa liezť dá. Obľúbilo si starú slivku, ktorá sa nebezpečne nakláňa na našu stranu. Ak to tá slivka nevydrží a prelomí sa cez plot, môže rozpútať potlačované vášne.

Osobne mám však dilemu, na koho strane stojím. Vážim si našu domácu a mám ju úprimne rada. Jej záhradu chodia obdivovať ľudia z celej dediny, najmä začiatkom leta, keď je brána obsypaná sýtočervenými ružami. No džungľa ma fascinuje svojou mocou a tajomnými zákutiami. O takých záhradách sa píšu knihy.

Spravila som si teda zo špásu test na švajčiarskej stránke

hausinfo – Startseite

Na nej záhradný expert Stefan Kammermann radí, aká záhrada sa hodí k vášmu naturelu. Záhrady a zelené balkóny Švajčiari milujú a vrecia zeminy boli počas pandémie spolu s vínom, čokoládou a toaletným papierom najhľadanejším artiklom. Veľtrh Giardina v Zürichu je vraj najväčším veľtrhom rastlín a záhradnej architektúry v Európe. Počkať si naň musíme zo známych dôvodov až do budúceho roku, zatiaľ si aspoň spravte tento test.

Pre nemčinárov stačí kliknúť sem Gartentyp-Test (typeform.com)

Pre tých ostatných som jednotlivé typy záhrad voľne preložila. Vyberte si ten svoj. Na konci sa dozviete, čo vyšlo mne.

Rodinná záhrada

Vaša záhrada musí byť praktická pre malých aj veľkých. Nemalo by chýbať pieskovisko a hojdačka pre deti, či záhradný domček. Deti rady záhradníčia, doprajte im niekoľko bobuľových rastlín alebo malý zeleninový záhon s rýchlo rastúcou zeleninou, ako reďkovky, šalát či bylinky. Hojne využívaný trávnik pravidelne koste. V lete nezabudnite na voľne stojacu sprchu alebo zásobníky s vodou či vodné hračky.

Foto: hausinfo.ch

Dizajnová záhrada

Vo vašej upravenej záhrade všetko rastie na svojom mieste. Oceňujete tvarované stromy, svetlo, moderné dekoratívne prvky z kovu a exkluzívne prírodné kamene. Milujete cyprusy alebo vždyzelené ihličnany. Venujte však pozornosť harmonickému celku. Trávnik vertikulujte a ošetrite začiatkom jari. Veľkoryso vysadené trávy okrem iného vytvoria pokojný celkový obraz. Moderný záhradný nábytok zdôrazní exkluzivitu záhrady.

Foto: hausinfo.ch

Úžitková záhrada

Čo iní kupujú na trhu, to u vás rastie. Okrem zeleniny pestujete aj bobuľoviny a ovocie. Anglický trávnik vás neveľmi nadchýna. Oveľa viac sa vám páčia kvety, ktoré radi darujete priateľom a rodine. Nasaďte trvalky kvitnúce v rôznych ročných obdobiach. Tak zabezpečíte kvetinovú nádheru od jari do jesene. Výsadbou skorých, stredne skorých a neskorých odrôd zeleniny sa postaráte o bohatú úrodu počas celého roka. Záhonom byliniek v tvare slimáka dodáte záhrade nápaditosť.

Foto: hausinfo.ch

Romantická záhrada

Vaša záhrada je obývacou izbou pod holým nebom. Či v tieni sviežich kríkov alebo v záhradnom pavilóne, dôležitá je pre vás pohoda. Pravidelnou starostlivosťou zabezpečíte, že sa vaša záhrada bude javiť skroteným aj divokým dojmom. Vytvorte malý vodopád, fontánku alebo rybník v záhrade. Levanduľou a ďalšími stredomorskými rastlinami vytvoríte potrebné kúzlo. To platí aj pre záhradný nábytok z tepaného kovu. Cestičky vysypte štrkom a pomocou kríkov a stromov vyčarujte zákutia so sedením. Odtiaľ môžete zblízka pozorovať zmeny ročných období.

Foto: hausinfo.ch

 

Prírodná záhrada

Vo vašej prírodnej záhrade má aj slimák svoju slobodu. Oceňujete kameň a drevo, ako aj pôvodné rastliny a pokojne sa zaobídete bez chemických pesticídov a minerálnych hnojív. Vytvorte hniezdenie a prístrešie pre hmyz a zvieratá pomocou zhlukov lístia a vetiev alebo hotelov pre hmyz. Cenné v prírodnej záhrade sú aj suché kamenné múry. Ponúkajú útočisko mnohým živým bytostiam. Vlastné kompostovanie záhradného odpadu nielenže prispieva k životnému prostrediu, ale poskytuje aj cenné hnojivo pre záhradu. Zasaďte pôvodné dreviny a kríky, ktoré vašu záhradu čo najviac priblížia prírode.

Foto: hausinfo.ch

Tušila som to. Som prírodný typ, vyšla mi posledná záhrada. Mojej domácej to ale nehovorte, nech ma neprestrihne. Ak sa nám však raz podarí splniť si sen o vlastnej záhrade, jeden upravený kút po nej nazvem „Kút pomstiteľky domácej. Slizniakom vplaz zakázaný“.

 

Please follow and like us:
fb-share-icon

Leave a Reply

error

Páči sa vám tento blog? Zdieľajte ho s priateľmi :)