O iných celebritách. Časť 2.

Ej veru, nie je ľahké byť celebritou. Výraz celebrita totiž opisuje osobu verejnosťou oslavovanú, tým pádom neustále sledovanú. Dominika si svoju chybu odmakala (aspoň má taký pocit) a možno sa raz aj pokora dostaví.

Nedá sa nič robiť. Najmä v našich mediálnych časoch  prichádza so slávou aj riziko, že vás spoznajú úplne všade. Nie je šanca niečo ututlať, a už vôbec nie na malom Slovensku. Nebojte sa. Aj tu, vo Švajčiarsku, máme škandály. Okrem obrovských finančných, lebo korupcia je všade, aj malé milé lokálne. Napríklad bývalý starosta vedľajšieho mesta Baden, na ktoré sú inak miestni Švajčiari mimoriadne hrdí, lebo sa v histórii ubránilo aj vojskám z Zürichu, sa neudržal. Nevedomý možností moderných technológií posielal istej dáme typu diabolská Alena fotky svojho prirodzenia zo služobného telefónu. Zástupcov mesta na chvíľu pobúril, dva dni bol škandál a starosta odstúpil. Onedlho sa s pompou vrátil, lebo badenčania ho milujú. Odviedol kus dobrej roboty a chyby vraj robí každý. Poučenie? Súkromné partie ukazujte iba v súkromí ďaleko od telefónov a dostupného signálu.

Asi ste si už všimli, že je mi mnoho vecí na svete smiešnych. Aj v časopise Emma mali so mnou občas problém, lebo sa neviem dobre pretvarovať. Pri rádoby hviezdičkách alebo neokrôchaných umelcoch sa mi otváral nožík vo vrecku. Čo spravíte, ak máte robiť nekontroverzný rozhovor s niekým, o kom si myslíte svoje? Máte dve možnosti. Buď invektívy odrážate humorom a počítate minúty do konca toho trápenia, alebo sa na dotyčného pozeráte ako na pacienta. Viete, že má svoje problémy a ťažký život, a tak ho počúvate a reagujete milo a pokojne ako láskavá stará mať. Ten druhý spôsob sa mi osvedčil aj v komunikácii s nepríjemnými kolegami, drzými deckami či inou zverou.

Existuje aj tretí spôsob. Vyhnete sa rozhovorom so známymi ľuďmi a hľadáte príbehy ľudí neznámych. Alebo takých, ktorí mnohé dokázali, no široká verejnosť ich takmer nepoznala alebo na ne zabudla. To je moja pasia.  Šoférovali sme s fotografom v januárovej kalamite až na česko-nemecké hranice, aby sme vypočuli zdrvenú ženu, ktorej manžel uniesol deti a márne sa ich snažila získať späť. Cestovala som do švajčiarskeho Bazileja za spisovateľkou Irenou Brežnou, aby  som pochopila jej neúnavnú snahu zdokumentovať zúfalé životy žien v Čečensku a iných vojnou zmietaných krajinách. Zoznámila ma s jej krásnym synom, polovičným Afričanom z Guinei, ktorý na mňa prehovoril čistou slovenčinou. Takéto momenty vám prinesú toľko emócií, že napchatí dopamínom beháte po svete ako slniečko. A ak máte šťastie, urobíte vo vysokom štádiu tehotenstva rozhovor s Evou Mázikovou a spomienka na jej nákazlivý smiech a ľahkosť bytia vám uľahčí pôrod.

V roku 2008 dostal môj anticelebritný postoj príučku. Mali sme za úlohu informovať o kampani „jeden balík plienok rovná sa jedna vakcína proti tetanu“. Novinári z celej Európy sa stretli vo švajčiarskej  Ženeve v sídle OSN na obrovskej tlačovke a hoci za vrchstolom sedela mimoriadna žena, vtedajšia výkonná riaditeľka pre UNICEF Rima Salah, všetci sledovali tvár kampane, herečku, režisérku a producentku Salmu Hayek. Salma bola v tom čase stále dojčiacou matkou ročnej dcérky a videá trpiacich detí a mladých žien v Afrike, premietaných počas tlačovky, ju dojali k slzám. Ospravedlňovala sa, že sa jej to pri ich sledovaní stáva zakaždým, hoci bola v Afrike aj osobne a všetko videla na vlastné oči. Poviete si, herečka, zahrá aj čerstvé slzy. Navyše sa príťažlivá Salma vydajom za škaredého francúzskeho miliardára dostala do kolónky „pre prachy všetko“. Čo si teda o nej myslieť?

Myslite si, čo chcete. Pre každého z desiatich skupín novinárov si našla čas, pokojne odpovedala na naše otázky, pridala minúty navyše, hoci ju už od dverí naháňali a nesmierne presvedčivo nám dala najavo, že je táto téma pre ňu dôležitá. Vraj sa jej postoj k charite výrazne zmenil, odkedy porodila dcérku.

Nakoniec dokonca vydržala aj to, keď som ju zdrapla a v rýchlosti sa s ňou odfotila. Boli sme posledná skupina a ona mala toho po celom dni dosť, ako môžete na fotke vidieť. No napriek tomu z nej sálala neopísateľná energia, akési nehmatateľné fluidum, ktoré opantalo všetkých v miestnosti. Aj teraz, keď si na to spomeniem, dostávam zimomriavky. Také sa mi dovtedy stalo iba raz. Na istej akcii si na mňa Katka Kolníková z Radošinského naivného divadla našla pár minút navyše a po celý čas mi držala ruku vo svojej teplej dlani.

Na terase Paláca národov v Ženeve v roku 2008 po tlačovke. Pozerám sa na fotografa, alebo smerom k blízkemu letisku, kde o dva roky a osem mesiacov pristanem s kojencom a začnem nový život v neďalekom Lausanne.

Ak sa vám teda raz podarí stať sa mexickou či inou celebritou, máte na výber. Môžete svoje meno využiť pri získaní zľavy na luxusné kabelky, alebo radšej získate luxusný pocit pri pomoci niekomu v núdzi. Garantujem vám, že to teplo pri srdci je viac ako značka na tričku. Ostane navždy.

PS: Počas ôsmych rokov spolupráce Pampers a UNICEF sa prostredníctvom očkovania podarilo predísť materskému a novorodeneckému tetanu v štrnástich krajinách, zaočkovaných bolo sto miliónov matiek po celom svete.

Do roku 2019 zaviedlo 53 z 59 rozvojových krajín očkovacie kampane a postupne očkovacie programy zachraňujúce životy.

Zdroj: Unicef.org

Please follow and like us:
fb-share-icon
error

Páči sa vám tento blog? Zdieľajte ho s priateľmi :)