O vianočnej spotrebe elektriny

Menej ako dva týždne do Vianoc. Panika! Ale kdeže. Nie tento rok. Tento rok ostávame vo Švajčiarsku. Je to pre nás veľmi zriedkavá a neobvyklá záležitosť, keďže Vianoce minulé sme trávili na striedačku na Slovensku u mojich rodičov alebo v Taliansku u svokra.

Vy, čo na sviatky cestujete za rodinou a máte pobaliť všetky deti, manžela, prípadne domáce zviera, nakúpiť darčeky a napchať ich do auta, kým manžel plače na ulici, lebo chcem oklamať zákony fyziky a nafúknuť auto, vy viete, o čom hovorím. To sú také akcie, že sa o nich napísalo mnoho kníh a nakrútilo kopec filmov. Potom sa sadne do auta a grcia sa celú cestu, lebo mám ugrcané deti. Skúste manipulovať auto-navigáciu a zároveň držať kýblik dieťaťu, ktoré sedí za vami. Ani Saxana by nemala šancu. Takže pre mňa zatiaľ každé Vianoce, odkedy som vydatá, znamenali prežiť ich so seknutím v chrbte.

Nechápte ma zle. Ja som to seknutie v chrbte s radosťou podstúpila, lebo milujem Vianoce na Slovensku. Som vďačná, že mám oboch rodičov, fantastické makovníky od mamy a pohár vína od otca pri starej obľúbenej českej komédii v telke. Ľúbim aj Vianoce v Miláne, lebo môj svokor je najlepší na svete a v talianskych cukrárňach sa vždy pri vitríne s tortami rozplačem od šťastia.

Tento rok sme sa však s celou rodinou dohodli, že najbezpečnejšie bude, ak ostaneme doma. To znamená fúziu slovenských a talianskych zvykov na štedrovečernom stole, pričom ešte uvidím, či manžel naozaj nástojí na špagetách s mušľami ako hlavné jedlo (len cez moju prežratú mŕtvolu).

O tom, ako sme kulinársky trávili sviatky v uplynulých rokoch, sa dozviete nabudúce.

Dnes vám ukážem, ako Švajčiari milujú svetielka. Keď sa v adventné večery prechádzate našou štvrťou, máte pocit, že ste na predmestí Las Vegas. Suseda obhádzala všetky tuje, čo lemujú jej dvor, reťazami svetiel. Na každom druhom dome svieti jelenček alebo žiarivá srnka. V predzáhradkách sedia tuční Santovia na saniach a mňa zaujíma, či si šetrní Švajčiari celý rok odkladajú peniaze na januárový účet za elektrinu. O súťažiach, kto zasvieti tento rok prvý, ani nevravím. Kamarátka Martinka z Lausanne referuje o susedovi, ktorý svoju záplavu svetiel spúšťa, kým ešte padajú jesenné listy, aby ho náhodou ktosi nepredbehol. Vo Švajčiarsku sa slávia aj známe festivaly svetiel, ale o nich inokedy.

Tento rok je všetko inak a osvetlené vianočné trhy sa nekonajú. Ja som však optimista a verím, že na budúci rok si zas na nejakých krásnych trhoch dáme do nosa. Tu sú spomienky na uplynulé vysvietené Vianoce v mestách, ktoré sú našej duši blízke.

Lausanne


Lausanne je vždy krásne, ale v zime asi najviac. Každý rok sa pretekajú, čo nové zas vymyslia. Stavili sme sa tam v decembri pred dvomi rokmi.

Zürich


Zürich je známy veľkými vianočnými trhmi priamo na hlavnej stanici a stromom, ktorý sponzoruje firma Swarovski tisíckami kryštálikov. Dokonca sme tam objavili aj trdelník, bola som dojatá. Vianočné osvetlenie nad hlavnou nákupnou ulicou volajú miestni Lucy. Tiež ide o vysvietené kryštáliky a kto pozná Lucy in the sky with diamonds od Beatles, pochopí. Nesmie chýbať vianočná električka.

Miláno


Miláno je kapitola sama o sebe. V uplynulom roku bolo vyhlásené za druhú najvyhľadávanejšiu silvestrovskú destináciu, preto museli okolo námestia a galérie Viktora Emanuela postaviť zátarasy pre kontrolu počtu návštevníkov. V parku neďaleko nákupnej míle Corso Buenos Aires nainštalovali kolotoče od výmyslu sveta a obrovské klzisko. Deti boli od nadšenia bez seba.

Bratislava


 

Moju rodnú Bratislavu som naposledy videla v lete. Iste je teraz prekrásna. Zatiaľ posledné Vianoce na Slovensku pred dvomi rokmi sme oslávili všetci spolu. Docestoval svokor aj švagor a hoci najskôr kapustnici nedôverovali, vypýtali si dvakrát dupľu.

Baden


Tento rok ostávame doma. Na našej ulici o pár domov ďalej je nakreslená hranica, ktorá oddeľuje Wettingen od stredovekého mesta Baden. Prejdete cez obrovský most a ocitnete sa v záplave svetielok. Želám si, aby sme mali zasnežené Vianoce. A všetkým nám želám svetielka nádeje. Za tie sa účty platiť nemusia.

 

 
Please follow and like us:
fb-share-icon
error

Páči sa vám tento blog? Zdieľajte ho s priateľmi :)