O chorom somárikovi

Niekedy mám pocit, že Švajčiari iba čakajú na príležitosť, kedy ľudí nastrašiť. Najmä tých najmenších. Aby si zapamätali, že ak nebudú poslúchať, zoberie ich strašidlo. Asi takto nejak sa vyformovala dnešná švajčiarska spoločnosť dodržiavajúca pravidlá. V strachu a rešpekte. Keď totiž prídete k decku s mikulášskym balíčkom, ale za chrbtom vám stojí veľké čierne čudo v čiernej sutane, musí mať  chúďa traumu na celý život. Ten čierny hrozitánsky tvor sa tu volá Schmutzli a sprevádza miestneho Mikuláša, zvaného Samichlaus, na návštevách za deťmi. V uplynulých rokoch sme sa tri rodiny zvykli stretnúť u kamošky a nervózne sme upíjali víno v očakávaní kriku a plaču. Šesť detí totiž sedelo v obývačke a hádalo, koľko Schmutzlis sa zjaví. Za nie veľmi dávnych čias totiž rodičia strašili ratolesti, že ak nebudú sekať dobrotu, Schmutzli ich metlou naženie do vreca a odnesie do lesa. Naše úbohé dušičky sa to dozvedeli v škole od švajčiarskych kamarátov a bolo. Kdeže láskavý slovenský Mikuláš!

K nám prišli so Samichlausom traja. Znamená to, že niekto mimoriadne neposlúchal? Zmestia sa dve deti do vreca jednému Schmutzlimu? Malí boli od strachu bez seba. Miško si hrýzol peru a najmenšia Sofie, vtedy trojročná, spustila taký rev, že aj traja čierni, hoci pod maskou ostrieľaní tínedžeri, mali čo robiť, aby nedostali tinitus. Schovala som sa s ňou v izbe a čakali sme, kým zázračné bytosti zmiznú. Sofie bola ochotná vykašľať sa na celý balíček, len nech sa nemusí vrátiť do obývačky. Našťastie jej Samichlaus  a pomocníci sladkosti nepojedli, ale odvtedy býva začiatkom decembra jemne precitlivelá.

Nedalo mi a začala som si pôvod Schmutzli-tradície rešeršovať. Tí čierni chlapíci mali byť skutočne obdobou čerta, ktorý deťom pripomínal, že nejestvuje len odmena, ale aj trest. No celkom dávno, ešte predtým, ako svätý Mikuláš symbolicky tiahol dedinami, sa v decembri junáci obliekali do čiernych plášťov, mazali si tváre sadzami a robili hluk, aby vystrašili prišelcov z iných osád a dali tak najavo, že miestne vydajachtivé devy patria iba im. Nech sa páči, za všetkým hľadaj ženu.

Tradícia Schmutzliho potom pretrvala najmä v nemecky hovoriacej časti Švajčiarska veky. Až donedávna, kedy sa stalo pár nepríjemných incidentov a obce už Samichlausovi naznačujú, aby čierneho sprievodcu so sebou nebral. Dnešná mládež totiž nemá rešpekt a vo viacerých mestách úbohých pomocníkov napadli a chceli ich mlátiť. Dokonca sa istý starosta sťažoval, že im do Schmutzliho hádzali dlažobné kocky imigranti. Dnes naozaj nikto nič negarantuje.

Ako to dopadlo s Mikulášom/Samichlausom tento rok? Prišiel zaodetý v rúšku a musel si dezinfikovať bradu? Nebudem vás napínať, neprišiel. Ale vymyslel to famózne. Vlastne, vymysleli to učiteľky v škôlke, pred ktorými sa skláňam. Skoro ráno šli do lesa a zahrali sa na poslov. Keď o ôsmej ráno viedli deti na pravidelnú lesnú vychádzku po ceste k lúčine, kam sa chodia hrávať, viselo na stromoch pár balónikov a k nim priviazaný odkaz. Samichlaus bohužiaľ nemôže prísť, pretože somárik, ktorý mu balíčky pomáha nosiť, ochorel a potrebuje opateru. Deti však nemusia byť smutné. Posiela pomocníkov, aby pre ne čosi v lese nechal. Taštičky, ktoré decká týždeň predtým ozdobovali, stáli ako zázrakom pri ohnisku a v každej čokoládky, oriešky a mandarínky. Moje päťročné dieťa trielilo z lesa nadšené s výkrikom: „Mami, a on vedel, že ľúbim bielu čokoládu, on je naozaj medžik!“

„Aj Schmutzli poslal odkaz?“

„Áno, on Samichlausovi pomáha starať sa o somárika.“

Prajeme teda somárikovi skoré uzdravenie a negatívny test. A veríme, že Samichlausa zas v plnej paráde uvidíme o rok aj so Schmutzlim. Bez neho by to bola nuda. Ako povedal istý múdry starý švajčiarsky farár, dobro a zlo vždy chodia spolu a bez temnoty by sme nevedeli, aké je svetlo krásne.

V decembri 2019 prišiel Samichlaus do lesa v sprievode dvoch Schmutzlis. Naši škôlkari ani nepípli.

V Luzerne Samichlaus zvoláva všetkých pomocníkov. Lokálni Schmutzlis sú mimoriadne strašidelní. Tonto rok však mohli poslať iba online pozdrav. Foto: hofsamichlaus.ch

V obci Altdorf majú dokonca modrého Samichlausa. Modrého preto, aby vraj neurazil žiadne vierovyznanie. Klasické Švajčiarsko, korektnosť nadovšetko. Foto: naechstenliebe.ch

Tit.foto: Annie Spratt pre Unsplash

Please follow and like us:
fb-share-icon
error

Páči sa vám tento blog? Zdieľajte ho s priateľmi :)