O tekviciach a Oskaroch

 

Nemecky hovoriaci Švajčiari sa z Halloweenu nejdú zblázniť, nepatrí to k ich hlavným tradíciám. Oveľa viac si užívajú fašiangy, kde sa s maskami dokonale odviažu. Ak však zavítate do francúzsky hovoriacich kantónov, teda Swiss Romandy, pripravte sa na obludy na každom kroku. Tam si sviatok strašidiel vedia užiť.

V nemeckej časti prežíva Halloween nielen preto, že aj miestne decká sa chcú po vzore Američanov napchať sladkosťami, ale aj vďaka hojnej mexickej populácii. Tá totiž oslavuje prvého novembra, teda na náš Sviatok všetkých svätých,  Día de los Muertos, v preklade Deň mŕtvych. Je to jeden z najdôležitejších mexických sviatkov a ak ste videli animovaný film Coco, dokážete si ho aspoň čiastočne predstaviť.

Halloween sa ale slávi večer predtým a tekvicové oslavy už týždne predtým. Najznámejšia švajčiarska tekvicová farma Jucker Farm v dedine Seegräben usporadúva každý rok tekvicový festival, tento rok na tému podmorského sveta a znečistenia morí. Kam pozriete, všade tekvice rôznych druhov a farieb a z nich mimoriadne obľúbené skulptúry. Hneď pri vchode chobotnica zamotaná do odpadkov, vedľa mega-medúza, retro potápač a fantastická morská panna, všetko z mini tekvičiek. Farma sa vďaka tekvicovému festivalu stala taká slávna, že lezie miestnym dedinčanom pekne na nervy. Počas slnečných víkendov sa sem hrnú masy návštevníkov a bojujú o parkovacie miesta. Seegräben si tento rok vďaka korona-opatreniam aspoň trochu oddýchne.

 

 

Švajčiari sú väčšinou považovaní za suchárov a pri jednom malom pive dokážu presedieť hodiny. Môžem však z vlastnej skúsenosti potvrdiť, že keď sa konečne ľady prelomia, je s nimi sranda. Ich zmysel pre humor môže mať rôzne formy, napríklad dokonale morbídne. Kto pozná film Votrelec, nech hodí slizom! Votrelec získal Oskara aj vďaka Hansruedi Gigerovi, švajčiarskemu umelcovi, tvorcovi biomechanického surrealizmu. Jeho krásne hnusnú tvorbu môžete dodnes obdivovať v Giger múzeu na zámku Château de Gruyères v kanóne Freiburg. To pravé miesto, ak vás baví báť sa.

 

Foto: Daniel Gregoire pre Unsplash

 

Pre mňa Halloween znamená Samhain, starý pohanský keltský sviatok, kedy sa pália ohne, ďakuje sa za úrodu a spomína sa na predkov. Keďže v tú noc sa hranica medzi svetom živých a mŕtvych pomyselne otvorí, prezliekam sa s deťmi do masiek, aby sme odplašili zlých duchov. Moja sestra už vyše dvadsať rokov pečie koláč podľa starého keltského receptu s ukrytými symbolmi.

Halloweensky Barm Brack

(v preklade čosi ako Fŕkaný bochník, podobný nášmu Biskupskému chlebíku)

Potrebujeme:

4 hrnčeky špaldovej múky, 1 hrnček cukru, 1 vajce, 2 polievkové lyžice masla, 200 ml mlieka (alebo mandľové mlieko), ½ hrnčeka špaldového kvásku, alebo kvásku z čerstvých kvasníc, 2 hrnčeky hrozienok, 1 hrnček kandizovaného ovocia, ½ lyžičky škorice, ½ lyžičky muškátového oriešku, ½ lyžičky soli

Symboly do koláča:

Prsteň pre svadbu do roka, náprstok pre starodievoctvo, hrášok pre chudobu, mincu pre bohatstvo, paličku/špáradlo pre cestovanie.

Príprava:

Večer pred pečením namočte hrozienka a kandizované ovocie a pripravte si kvások. Ak nekváskujete, kľudne použite kvasnice v deň pečenia. Na koláč zmiešame najskôr všetky sypké ingrediencie, postupne pridáme kvások, vajce, mlieko a maslo. Poprášime pracovnú plochu múkou a vylejeme na ňu cesto. Jemne ho pár minút spracúvame. Vložíme do misy, prikryjeme utierkou a necháme na teplom mieste rásť pár hodín. Po uplynutí času zabalíme symboly každý osve do papiera na pečenie a spolu s odkvapkaným a osušeným ovocím opatrne zapracujeme do cesta. Vypracujeme bochník a opäť necháme hodinu odstáť.

Predhrejeme rúru na 220 stupňov, bochník položíme na plech vyložený papierom na pečenie a pečieme 10 minút. Potom znížime teplotu na 200 stupňov a pečieme ešte 20 minút.

Viac zaujímavých receptov nájdete na anglickom blogu mojej sestry:

https://www.foodieinprovence.com/

Každý člen rodiny dostane v Halloweensky večer kus koláča a veštenie sa môže začať. Prajem príjemnú zábavu a pokojný  Samhain!

Please follow and like us:
fb-share-icon
error

Páči sa vám tento blog? Zdieľajte ho s priateľmi :)